Archiwum DKK - Biblioteka Główna

Tytuł: "Podarunek"

Autor: Daniel Glattauer
[ 6/05/2019 ] [ zobacz zdjęcia ]

„Podarunek” to ciepła opowieść napisana prostym językiem z domieszką słodko-gorzkiego humoru. Główny bohater – niespełniony zawodowo dziennikarz – otrzymuje dar od losu. Przymusowe spędzanie czasu z nastoletnim synem, o którego istnieniu dopiero się dowiaduje, odmienia go diametralnie i przewartościowuje jego życie. A w tle podarunki od anonimowego darczyńcy, na które wpływ ma niewątpliwie właśnie jego postać. Trzymająca w napięciu tajemnica a przy tym leniwie płynące codzienne proste życie. Doskonała lektura, zachęcająca do zadumy nad tym, co w życiu najistotniejsze.
Tytuł: "Mężczyzna, który tańczył tango"

Autor: Arturo Pérez-Reverte
[ 8/04/2019 ] [ zobacz zdjęcia ]

Ekscytująca, poruszająca i wciągająca historia zakazanej miłości przystojnego tancerza, bawidamka i oszusta Maxa i Mechy – pięknej żony bogatego i wpływowego kompozytora. Spotykają się tylko trzy razy – za każdym razem w innych okolicznościach, w innym miejscu i na innych etapach życia. W tej barwnej powieści czytelnik znajdzie wiele zaskakujących wątków, m.in. szpiegowską intrygę, porywające tango, rozgrywki szachowe czy zawiłą i skomplikowaną relację między bohaterami.
Tytuł: "Obsługiwałem angielskiego króla"

Autor: Bohumil Hrabal
[ 11/03/2019 ] [ zobacz zdjęcia ]

Akcja powieści „Obsługiwałem angielskiego króla” rozpoczyna na krótko przed II Wojną Światową. To historia życia kelnera, który niezwykle uparcie pnie się po szczeblach kariery. Z okoliczności, w które wpada przez przypadek losu, potrafi wyciągnąć dla siebie korzyści i udaje mu się dojść do wymarzonego celu - zostaje właścicielem lokalu i milionerem. W końcu przychodzą jednak ciężkie czasy i główny bohater traci wszystko. Upadek na dno jest jednak szansą na pojednanie ze sobą, uczy pokory.
Tytuł: "My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u"

Autor: Małgorzata Szejnert
[ 18/02/2019 ] [ zobacz zdjęcia ]

„My, właściciele Teksasu” to zbiór przenikliwych, wciągających, skłaniających do refleksji reportaży z lat 1969-79, publikowanych wówczas na łamach „Polityki” i „Literatury”. Siedemnaście opowieści łączy się w całość tworząc prawdziwy, niewyidealizowany obraz człowieka, zmagającego się z PRL-owską rzeczywistością. Autorka pochylając się nad losem zwykłych ludzi opisuje ich radości i smutki, problemy życia codziennego, pasje i marzenia.
Tytuł: "Sońka"

Autor: Ignacy Karpowicz
[ 14/01/2019 ] [ zobacz zdjęcia ]

Baśniowa powieść z pogranicza jawy i snu. Wzruszająca opowieść o przemijaniu, wspomnieniach, zapomnieniu oraz potrzebie uwagi i wysłuchania przez drugiego człowieka. Fabuła rozgrywa się na Podlasiu, gdzie spotykają się osoby przynależne do diametralnie innych światów: staruszka z małej wsi i młody karierowicz z Warszawy. Znajdują jednak wspólną przestrzeń, wypełniając opowieścią Sońki pustkę w swoim życiu. Mądra, pouczająca, pozostawiająca szerokie pole do interpretacji czytelnika książka Karpowicza, inspiruje do zadumy nad własnym życiem.
Tytuł: "Włoskie szpilki"

Autor: Magdalena Tulli
[ 10/12/2018 ] [ zobacz zdjęcia ]

„Włoskie szpilki” to zbiór siedmiu opowiadań o charakterze autobiograficznym, w których autorka sięgnęła do traumatycznych i bolesnych wspomnień z przeszłości, jednocześnie próbując się z nią rozliczyć. Jest to konkretny i wyraźny zapis życia bohaterki egzystującej w dwóch jakże różnych od siebie światach – polskim i włoskim. Czy pułapki ludzkiej pamięci, odtrącenie, brak akceptacji i zainteresowania ze strony rodziców i rówieśników oraz labirynt minionych wydarzeń, od którego nie można się uwolnić - pozwolą bohaterce kiedykolwiek znaleźć sens i radość życia?
Tytuł: "Dzielnica występku"

Autor: Mario Vargas Llosa
[ 19/11/2018 ] [ zobacz zdjęcia ]

Trzymający w napięciu kryminał, obnażający mechanizm manipulowania opinią publiczną przez media, będące na usługach władzy. Obok polityczno – dziennikarskich powiązań, ważnym tematem tu poruszonym jest samotność jednostki w obliczu kryzysu politycznego i sposoby radzenia sobie z reżimem (tłem wydarzeń jest pogrążona w kryzysie Lima lat 90. za rządów Alberta Fujimoriego). Zaplątani w skandale obyczajowe i rozgrywki polityczne bohaterowie starają się odnaleźć sens życia, dokonując nie zawsze słusznych wyborów.
Tytuł: "Światło między oceanami"

Autor: M.L. Stedman
[ 22/10/2018 ] [ zobacz zdjęcia ]

<pPoruszająca opowieść o tym jak wiele mogą zniszczyć niewłaściwe wybory. To książka o pragnieniu szczęścia, dobrych intencjach i złych decyzjach. Tom, latarnik na oddalonej o 100 mil od wybrzeży Australii niezamieszkanej wysepce Janus Rock próbuje uporać się ze wspomnieniami z Wielkiej Wojny. Wkrótce do jego samotni dołącza Isabel, która zostaje jego żoną. Małżonkowie - niestety - nie mogą doczekać się dziecka, którego bardzo pragną. Isabel po dwóch poronieniach i martwym porodzie nie może mieć już dzieci. Małżeństwo wkrótce zostaje wystawione przez los na ciężką próbę. Decyzja, którą podejmą zmieni życie wielu ludzi…
Tytuł: "Kobieta na schodach"

Autor: Bernhard Schlink
[ 24/09/2018 ] [ zobacz zdjęcia ]

Książka stawia przed czytelnikiem ważne, egzystencjalne pytania. Jest interesującym studium relacji międzyludzkich, ze szczególnym uwzględnieniem zachowań w obliczu śmierci. Schlink pisze o zagubieniu, miłości – tej młodzieńczej ale i stojącej w obliczu śmierci, sile pierwszych błędów i decyzji, które w życiu podejmujemy. Powieść jest też przejmującą opowieścią o umieraniu – tym dosłownym jak i odchodzeniu w znaczeniu przenośnym oraz o rozliczeniu z przeszłością. Na koniec pozostawia czytelnika z otwartym pytaniem o możliwość całkowitego przewartościowania swego życia, możliwe?

Tytuł: "Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty"

Autor: Danuta Grechuta, Jakub Baran
[ 27/08/2018 ] [ zobacz zdjęcia ]

Książka ma formę wywiadu z żoną Marka Grechuty - Danutą Grechutą. Wywiad przeprowadził Jakub Baran. W książce znajdziemy wspomnienia 36 lat wspólnego życia, dowiemy się o pierwszych sukcesach bohatera wspomnień, o jego drodze twórczej, o artystycznych przyjaźniach, życiowych pasjach i słabościach (np. kulinarnych). Znajdziemy także opisy czasów współczesnych. Książka zawiera wiele anegdot i ciekawostek z życia zawodowego i prywatnego Artysty. Sporą atrakcją jest duża liczba nigdy niepublikowanych zdjęć oraz dokumentów. Historia opowiedziana przez Danutę Grechutę jest wyważona, pełna ciepła, kultury osobistej. Książka nie tylko dla fanów piosenek Marka Grechuty!

Tytuł: "Pory roku"

Autor: Boris Akunin
[ 18/06/2018 ] [ zobacz zdjęcia ]

„Pory roku” to historia wielowątkowa i wielopłaszczyznowa, w której powieść historyczno-przygodowa miesza się z romansem, kryminałem i sensacją. Choć główne bohaterki reprezentują dwa odmienne spojrzenia na życie, ich losy splatają się i przenikają. Jedna, borykając się ze śmiertelną chorobą żyje ostrożnie i choć jest młoda myśl o śmierci towarzyszy jej na każdym kroku. Druga żyje pełną piersią, ryzykuje i podejmuje decyzje, które diametralnie zmieniają jej losy. Która żyje lepiej? Akunin zastanawia się czy można w ogóle odpowiedzieć na to pytanie i znaleźć receptę na udane życie. Książka zada czytelnikowi niejedno trudne pytanie, zmuszając by zastanowił się nad sensem swych życiowych wyborów.

Tytuł: "Broniewski. Miłość, wódka, polityka"

Autor: Mariusz Urbanek
[ 21/05/2018 ] [ zobacz zdjęcia ]

„Broniewski. Miłość, wódka, polityka” to obszerna, oparta na materiałach źródłowych biografia poety uzupełniona o fotografie, liczne wiersze oraz wywiad z przybraną córką, Majką. Sporo tu anegdot i wypowiedzi o twórcy. Całość układa się w wielobarwny i szczegółowo nakreślony obraz poety; historię jego życia. Autor biografii nie narzucania czytelnikowi swojej oceny, nie polemizuje z zasłyszanymi opiniami. Pozwala mówić Broniewskiemu, jego przyjaciołom, rodzinie... Niewątpliwym atutem jest duża ilość wierszy, ukazujących jak bardzo twórczość Broniewskiego osadzona była w świecie osobistych przeżyć.

Tytuł: "Jej wszystkie życia"

Autor: Kate Atkinson
[ 23/04/2018 ] [ zobacz zdjęcia ]

Oryginalna, wielotorowa powieść, która poprzez metaforę możliwości życia na nowo opisuje dorastanie i dojrzewanie do bycia w pełni odpowiedzialną za swe czyny kobietą. Oprócz historii wielu żyć głównej bohaterki, poznajemy również szczegółowe koleje losów członków jej rodziny. Nawet epizodyczne postaci obdarzone są w prozie Atkinson charakterystyczną osobowością a czytelnik ma szansę poznać ich konflikty rodzinne, zawiłe miłosne historie i trudne relacje z otoczeniem. Pisarka umiejętnie łączy te wszystkie wątki w spójną całość, a realne opisy trudnej rzeczywistości wojny dodają powieści historycznej głębi.

Tytuł: "Buckingham za zamkniętymi drzwiami"

Autor: Bertrand Meyer-Stabley
[ 12/03/2018 ] [ zobacz zdjęcia ]

"Buckingham za zamkniętymi drzwiami" to wciągająca opowieść o Pałacu, opisująca zasady jego działania i zdradzająca wiele sekretów, ciekawostek a nawet sekretów królewskiej rodziny. Autor przytacza dużo statystyk, obrazujących potęgę i ogrom tytułowego Pałacu. Obok liczby i listy pracowników (łącznie z najbardziej zaufanymi osobami królowej Elżbiety II), czytelnicy poznają ulubione potrawy królowej, opis królewskich pomieszczeń, drzewo genealogiczne rodziny oraz mnóstwo historyjek z życia królowej i księcia Filipa. Zaglądając za kulisy dworskiego życia, autor ukazuje sprzeczności nim targające – wystawność i próbę ograniczania wydatków czy tradycję i chęć dostosowania się do współczesnego świata. Lektura warta polecenia dla każdego, pragnącego poznać codzienne życie Windsorów.

Tytuł: "Mapa i terytorium"

Autor: Michel Houellebecq
[ 26/02/2018 ] [ zobacz zdjęcia ]

Wielowymiarowa i złożona powieść, której fabuła rozgrywająca się na tle kultury francuskiej, trzyma
w napięciu do ostatnich stron. Natłok poruszanych tematów – konsumpcjonizm, samotność, świat sztuki
i mechanizmy jego działania - w połączeniu z dojrzałym
i przemyślanym językiem sprawiają, że jest to lektura przystępna ale i niezwykle inteligentna. Główny bohater – początkujący artysta (fotograf i malarz) wkracza w świat sztuki i biznesu, poznając mnóstwo osób wpływających na jego odbiór rzeczywistości. Jedną z nich jest autor książki (zabieg wprowadzenia pisarza i wątków autobiograficznych do powieści jest niezwykle ciekawy), którego śmierć wywołuje lawinę zdarzeń. Powieść godna polecenia, zmuszająca do refleksji nad kierunkiem, w którym zmierza współczesny świat.

Tytuł: "Odpływ"

Autor: Lars Saabye Christensen
[ 23/01/2018 ] [ zobacz zdjęcia ]

Szczegółowa, złożona i wielowątkowa powieść inicjacyjna złożona z trzech części, korespondujących ze sobą
na różnych płaszczyznach. Pierwsza z nich opisuje wiek dojrzewania nastolatka oddając specyfikę tego okresu łącznie z zapachami, smakiem i kolorami lata, na tle którego rozgrywają się jego pierwsze fascynacje
i rozczarowania. Druga wprowadza czytelnika w na pozór nie mający nic wspólnego z wcześniejszą częścią świat odłączonego od reszty świata miasteczka, w którym króluje bezsens
i brak perspektyw na lepsze jutro. W ostatniej części pisarz powraca do realizmu magicznego, przedstawiając głównego bohatera jako dojrzałego mężczyznę. Całość to wnikliwa analiza jednostki wzbogacona o trafne spostrzeżenia o życiu, napisana żywym i niezwykle wciągającym językiem.

Tytuł: "Przystupa"

Autor: Grażyna Plebanek
[ 12/12/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Napisana w łotrzykowskim stylu opowieść o kobiecie, która przyjmując co los da, jest niczym lustro,
w którym odbijają się charaktery napotkanych przez nią osób. Galeria tych postaci jest niezwykle bogata, gdyż tytułowa Przystupa, wiejska dziewczyna pracująca jako sprzątaczka, trafia do wielu domów – zarówno w kraju jak i za granicą. Oryginalność powieści polega na ironicznym
i z pozoru niezaangażowanym emocjonalnie języku, którym opisuje świat bezstronna obserwatorka – Przystupa. Sprzątając domy, odkrywa mimowolnie mechanizmy w nich rządzące oraz wszechobecną obłudę i zakłamanie mieszkańców.

Tytuł: "Ta, którą nigdy nie byłam"

Autor: Majgul Axelsson
[ 14/11/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Niebanalna – zarówno ze względu na styl jak i zarys fabuły – powieść M. Axellson wprowadza czytelnika
w świat kobiety o dwóch tożsamościach. Do ostatnich stron nie do końca wiadomo, która z opisywanych rzeczywistości jest prawdziwa a która jest wytworem wyobraźni Mary Marie. Brak językowej potoczystości, retrospekcje i różne perspektywy czasowe nie ułatwiają odbioru – ukazują jednak prawdziwy świat chorej na rozdwojenie jaźni osoby, nie potrafiącej poradzić sobie z trudną miłością, odpowiedzialnością i wybaczeniem. Oprócz problemu zaufania, przyjaźni i nieumiejętności podejmowania trudnych decyzji książka porusza tematykę prostytucji i handlu żywym towarem. Lektura warta uwagi, pozostawia wiele pytań i porusza wiele istotnych kwestii.

Tytuł: "Lustrzany świat Melody Black"

Autor: Gavin Extence
[ 24/10/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Książka w typowym angielskim lekkim stylu (z dużą dawką brytyjskiego czarnego humoru) porusza drażliwą kwestię reakcji społeczeństwa, rodzin i bliskich na chorobę psychiczną. Główna bohaterka Abigail wprowadza czytelnika w swą rzeczywistość, raz pełną radości a raz smutną i przygnębiającą, w której od popełnienia samobójstwa dzieli ją już tylko krok. Jest to książka trudna i tematycznie mroczna, która dzięki specyfice języka i dużej dawce humoru pozwala spojrzeć na problem z innej perspektywy (sama Abby ukazana jest jako ekscentryczka, która na trudne dla siebie momenty reaguje humorem i pozytywnym dystansem do życia).

Tytuł: "Lepiej palić fajkę niż czarownice"

Autor: ks. Adam Boniecki
[ 19/09/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Książka ta, to wybór tekstów ks. Adama Bonieckiego, które pojawiały się co tydzień na łamach "Tygodnika Powszechnego". Komentarze dotyczą różnych, ale aktualnych wydarzeń w Kościele, Polsce, świecie. Jest w nich mowa o wewnątrzkościelnym dialogu ale i o tym, jak rozmawiać z inaczej myślącymi. O szacunku dla krzyża oraz o prawdziwym (i niebezpiecznym) satanizmie. Ks. Boniecki pisze o sprawach duchowych, Episkopacie, Watykanie, ekologii, ale również o swojej ulubionej galerii handlowej. Dzięki tek szerokiemu zakresowi tematów można lepiej usłyszeć i zrozumieć, co ma do powiedzenia ksiądz, który woli palić fajkę niż... Książka zawiera fotografie wykonane przez Grażynę Makarę - fotoreporterkę "Tygodnika", która przy okazji codziennych obowiązków dokumentuje wydarzenia wewnątrzredakcyjne, ale też prywatne życie księdza Adama - jego mieszkanie i najważniejsze uroczystości - jubileusze, wręczenia nagród, odznaczeń.

Tytuł: "Wyspa łza"

Autor: Joanna Bator
[ 29/08/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Przygnębiająca od pierwszej strony powieść Joanny Bator to oficjalnie relacja z wyprawy na Sri Lankę,
a w rzeczywistości opis przygody „z samą sobą”; wymowna wyprawa w głąb siebie, traktat o dwoistości rzeczy z dominującą mroczną częścią naszej osobowości, która towarzyszy autorce, nie opuszczając ją nawet podczas marzeń sennych. Bliźniaczą część naszej natury podkreślają czarno-białe zdjęcia Adama Golca – tajemnicze, budzące niepokój. Punktem wyjścia całej tej terapeutycznej
i autorefleksyjnej powieści jest Sandra Valentine.
Informacja o tajemniczym zniknięciu kobiety staje się motorem działań Joanny Bator i punktem wyjścia do poszukiwań sensu istnienia.

Tytuł: "Przekleństwa niewinności"

Autor: Jeffrey Eugenides
[ 27/06/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Książka J. Eugenidesa przedstawia -
w charakterystycznym, pełnym niedomówień stylu autora - historię sióstr Lisbon i trudy ich okresu dojrzewania. Tytułowe przekleństwa wieku młodzieńczego opisuje zbiorowy narrator, ukazując świat w reportażowej formie. Zabieg ten sprawia, że obserwujemy wydarzenia
z zewnątrz, nie znając ich przyczyn i nie rozumiejąc zachowań mieszkańców opisywanego domu – ani rodziców, ani pięciu sióstr, które popełniają samobójstwo. Powieść - pełna niedomówień, melancholii i smutku - nie należy do łatwych lektur na jeden wieczór. Samobójczy motyw ma jednak znaczenie symboliczne (na które naprowadza nas sam autor) i zmusza do refleksji i przemyśleń.

Tytuł: "Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię"

Autor: Marek Łuszczyna
[ 23/05/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Niezwykła pozycja, której już sam tytuł wskazuje na trzymającą w napięciu niczym thriller tematykę, napisaną równocześnie prostym i rzeczowym językiem. To reportaż historyczny, ukazujący losy agentek, które dzięki swej sile, determinacji i niezwykłej odwadze dążyły do unicestwienia niecnych planów Hitlera i jego podwładnych. Autor książki – dziennikarz – przypomniał dzięki tej książce zapomniane historie patriotek, które za swe zasługi nie zostały wyróżnione i odeszły w cień historii bez odznak i podziękowań. Dla jednych lektura ta może być zapoznaniem się z nieznanymi dotąd faktami, dla innych wstępem do szerszych poszukiwań i zgłębiania wiedzy na zasygnalizowane tu tematy.

Tytuł: "Wiedeńska gra"

Autor: Carla Montero
[ 25/04/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Książka napisana w formie pamiętnika – zabieg niezwykle interesujący, szczególnie, że piszą go dwie osoby – kobieta i mężczyzna. Dzięki subiektywnym oglądom sytuacji dwóch narratorów, poznajemy każdy szczegół z różnych, nie zawsze identycznych, punktów widzenia,. Połączenie różnych gatunków (kryminału, romansu, sensacji i powieści historycznej) jest również doskonałym zabiegiem literackim, dzięki któremu każdy odnajdzie swój ulubiony wątek. Nietuzinkowa historia miłosna i wciągający od pierwszych stron wątek szpiegowski ukazane są w cesarskim Wiedniu początku XX wieku, wypełnionym specyficzną atmosferą końca wieku, którą autorka książki świetnie uchwyciła.

Tytuł: "Przejechał cyrk"

Autor: Patrick Modiano
[ 14/03/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Narratorem książki – pełnej niedopowiedzeń
i zazębiających się tajemnic – jest mężczyzna, w życiu którego istotną rolę odgrywa pamięć. Wspomnienia kierują jego decyzjami, stąd brak im logiki i spójności. Pozostałych bohaterów powieści – szczególnie młodą Gisele – charakteryzuje nie mniejsza tajemniczość (na przekór wielu szczegółom, które wbrew regułom wprowadzają coraz więcej zamętu i niespójności
w jej życiorysie). I to właśnie absurdalność fabuły nacechowanej elementami kryminału i romansu jest największym atutem tej powieści.

Tytuł: "Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk"

Autor: Angelika Kuźniak, Ewelina Karpacz-Oboładze
[ 21/02/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Opowieść o jednej z najbardziej utalentowanych
i nietuzinkowych postaci polskiej sceny muzycznej,
w której autorki przywołują wspomnienia postaci związanych z Ewą Demarczyk (sama artystka nie zgodziła się brać udziału w pracach nad książką). Dla „czarnego anioła” scena była całym światem, a publiczność życiodajną siłą. Książka wprowadza nas w wiele szczegółów z życia artystki, nie wyjaśnia jednak sprawy jej ostatecznego zniknięcia ze sceny.

Tytuł: "Kiedy płaczą świerszcze"

Autor: Charles Martin
[ 24/01/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Piękna, ciepła i wzruszająca powieść o życiu i o tym,
co tak naprawdę w nim jest ważne. Każda niemal strona wypełniona jest refleksją i zadumą a analiza postępowania bohaterów pozwala wierzyć w drugiego człowieka. Główni bohaterowie, mimo ciężkiej sytuacji (Reese nie może poradzić sobie ze stratą żony, Charlie jest niewidomy
a siedmioletnia Anne czeka na transplantację serca) dostrzegają piękno świata i ostatecznie godzą się z przeszłością , by nie zmarnować nowych szans oglądając się wstecz.

Tytuł: "Uwikłanie"

Autor: Zygmunt Miłoszewski
[ 13/12/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Akcja powieści osadzona jest we współczesnej Warszawie a śledztwo związane z  wciągającą od pierwszych stron terapią ustawień. Fabułę stanowi misternie uknuta intryga a momentem zwrotnym jest stwierdzenie głównego bohatera, że dotarcie do całej prawdy nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Żywy język i bogate opisy postaci wzbogacone zostały o wnikliwą analizę psychologiczną, co sprawia, że „ Uwikłanie” jest niczym relacja z prawdziwego śledztwa.


Spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim
[ 25/11/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w ramach spotkania autorskiego z Markiem Krajewskim - niekwestionowanym mistrzem kryminałów retro, którego książki poznaliśmy podczas wcześniejszych spotkań klubu. Pisarz opowiedział o swoich nawykach pisarskich, miejscach, w których pisze swe bestsellery
i ciekawostkach z życia prywatnego. Zdradził również kulisy najnowszej powieści, która ukaże się już
w przyszłym roku oraz odpowiedział na liczne pytania publiczności.

Tytuł: "Pokój"

Autor: Emma Donoghue
[ 25/10/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Zapadająca na długo w pamięć powieść o nieustannej walce uprowadzonej kobiety, próbującej stworzyć namiastkę normalnego świata dla przetrzymywanego razem z nią w zamknięciu dziecka. Dla pięcioletniego Jacka pokój, w którym się urodził, nie jest więzieniem
jak dla mamy a domem, którego zabraknie mu po wyjściu na wolność. Dziecięca perspektywa, poprzez którą czytelnik poznaje otaczającą rzeczywistość sprawia,
że nie jest ona tak przygnębiająca.  Każdą stronę powieści wypełniają dodatkowo ogromne emocje, które sprawiają, że trudno oderwać
się od lektury „Pokoju”.

Tytuł: "Nokturny. Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu"

Autor: Kazuo Ishiguro
[ 20/09/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Nokturny to zbiór pięciu opowiadań, które oprócz bohaterów łączy muzyka i łagodny sentymentalizm.
Każde wypełnione jest emocjami, rozgoryczeniem
i smutkiem. Bohaterowie to albo początkujący albo znajdujący się u schyłku kariery muzycy. Dla większości życie opiera się na kompromisach, gdzie w blasku fleszy nie ma miejsca ani na miłość, ani na prawdziwy talent. Żadne z opowiadań nie ma początku ani końca a swoboda interpretacji stanowi ich ogromną zaletę.

Tytuł: "Botanika duszy"

Autor: Elizabeth Gilbert
[ 23/08/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Obszerna, napisana z epickim rozmachem powieść o życiu i wszystkich jego aspektach – radości, smutku, odrzuceniu, wstydzie i samotności - od narodzin, na śmierci skończywszy. Książka ta to plejada niezwykłych osobowości, począwszy od najważniejszych odkrywców i ludzi nauki XIX wieku, na fikcyjnych postaciach kończąc. Wszyscy bohaterowie opisani zostali niezwykle skrupulatnie, podobnie jak nawiązująca do tytułu pasja głównej bohaterki. Alma – tak jak jej rodzice - pokochała botanikę i to nauce poświęciła całe swe życie. Książka godna polecenia – wniesie zapewne mnóstwo interesujących informacji z wielu dziedzin wiedzy i zachwyci wyważonym literackim stylem.

Tytuł: "Wybory"

Autor: Ruta Sepetys
[ 14/06/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Tytułowe wybory przewijają się wielokrotnie przez wątek fabularny, decydując o dalszym losie opisanych w niezwykle wyrazisty sposób bohaterów. Josie – główna bohaterka powieści Ruty Sepetys – nie ma łatwego życia. Matka – prostytutka, ojciec - nieznany. Od dziecięcych lat zdana jest więc na siebie. Na szczęście spotyka na swej drodze osoby, dzięki którym jej los się odmienia.  Książka zawiera wiele życiowych mądrości i rad, poruszając tematykę trudnej w obiektywnej ocenie granicy między dobrem a złem.

Tytuł: "Przyjaciółka z młodości"
Autor: Alice Munro

[ 24/05/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Zbiór opowiadań, przepełnionych emocjami i opisami relacji międzyludzkich, podkreślający szczególnie ich zmienność
i nietrwałość. Weryfikacja życiowych oczekiwań bohaterów, zmusza ich często do sięgania wstecz, analizy dokonanych wyborów i próby poznania siebie przez pryzmat relacji z bliskimi osobami. Bohaterów wszystkich opowiadań w mniejszym lub większym stopniu determinuje przeszłość. Cofają się w czasie, by zrozumieć obecną sytuację, która w większości przypadków rozczarowuje - uczucia do partnera gasną, intensywny romans się wypala, żona prowokuje innego mężczyznę a pokładane w najbliższych nadzieje prowadzą do bankructwa finansowego i emocjonalnego. Poruszający i wciągający klimat opowiadań ukazuje codzienne życie i problemy, które zawsze będą aktualne.

 
Tytuł: "Syberiada Polska"

Autor: Zbigniew Domino
[ 19/04/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Historia polskich zesłańców, wywożonych w 1940 roku całymi rodzinami na Sybir. Temat ciężki opisany jednak lekkim gawędziarskim  stylem, a losy bohaterów przedstawione ciekawie i emocjonalnie. Poprzez losy głównego bohatera Staszka Doliny poznajemy dramatyczną walkę o przetrwanie i zachowanie życia jego najbliższych i pozostałych przesiedleńców. Mimo iż ekstremalne warunki często wyzwalają w ludziach najgorsze emocje, powieść emanuje optymizmem i wiarą w dobro tkwiące w człowieku.

 
Tytuł: "Fantastyczne samobójstwo zbiorowe"

Autor: Arto Paasilinna
[ 16/03/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Pomysł książki oryginalny – zakończenie zbyt oczywiste, prowadzące do morału o sile przyjaźni, która jest lekiem na wszelkie bolączki. Fabułę streszcza sam tytuł – dwóch niedoszłych samobójców postanawia znaleźć więcej osób w podobnej sytuacji. Szybko organizują liczną grupę, która wyrusza autokarem po Europie, by znaleźć idealne miejsce do realizacji swojego planu. Pomysł świetny, gorzej z realizacją. Grupa samobójców tryska energią, optymizmem i lubuje się w dobrej zabawie. Zaczynają zawiązywać się przyjaźnie i bliskie relacje, które sprawiają, że początkowy cel podróży staje się śmieszny i mało realny.

 
Tytuł: "Królowa pszczół"

Autor: Katarzyna Krenz
[ 16/02/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

"Królowa pszczół " to powieść obyczajowa, która - w sposób niezwykle delikatny, rzec by można mimochodem – porusza tematykę niełatwą i niezwykle istotną. Katarzyna Krenz pisze o sprawach najważniejszych: demonach przeszłości, tworzeniu więzi z drugim człowiekiem, samotności oraz potrzebie miłości i akceptacji. Autorka splata losy bohaterów w taki sposób, by poprzez terapeutyczną moc sztuki i uzdrawiającą siłę podróży (jako członkowie teatru amatorskiego wyruszają oni w tournée po Europie) odnaleźli swoje miejsce na ziemi i pogodzili się z niełatwą czasem do zaakceptowania przeszłością. Książka optymistyczna i niezwykle pozytywna – warta polecenia, szczególnie tym, którzy borykają się z problemami i trudnościami życia codziennego.

Tytuł: "Anioły Jedzą trzy razy dziennie"
Autor: Grażyna Jagielska

[ 12/01/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Książka jest reportażem literackim, swoistym pamiętnikiem i fabularyzowanym wspomnieniem o walce weteranów misji wojskowych z wewnętrznymi demonami wojny.  Autorka wprowadza czytelnika w zamknięty świat oddziału psychiatrycznego - z jego specyficznymi stosunkami, fobiami, nienawiściami i problemami. Ustawiczne niebezpieczeństwo i styczność ze śmiercią wywołują nie tylko silny niepokój, ale dezorganizują całe życie. Niełatwo wrócić z pola bitwy do normalności, codzienności i funkcjonować jak normalny człowiek. Świat wojny i świat cywilów dzieli przepaść tak ogromna, iż w większości przypadków niemożliwa do pokonania. Książka ważna i warta przeczytania, gdyż pokazuje bezmiar niszczycielskiej siły wojny – wojny jako siły niszczącej człowieka psychicznie, moralnie i fizycznie.

Tytuł: "Nie bój się żyć. Biografia Ojca Joachima Badeniego"
Autor: Judyta Syrek

[ 8/12/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

Judyta Syrek kreśli pasjonujący portret ojca Joachima Badeniego – zakonnika, żołnierza i uwiedzionego przez Boga miłośnika pięknych kobiet i uciech życia doczesnego. Książka ta jest poruszającym wspomnieniem o prowodyrze duszpasterstwa akademickiego i założycielu krakowskiej „Beczki”, który nie od zawsze był osobą głęboko wierzącą. Otwiera drzwi, do prawdziwego życia zakonnika – życia jakie mają osoby spoza klasztornych bram:
z wątpliwościami, troskami i problemami. Nie bój się żyć" jest świetnie napisaną biografią charyzmatycznego mistyka, relacją uzupełnioną poruszającymi świadectwami osób, które go znały i doświadczyły jego opieki, modlitwy i wstawiennictwa.

Tytuł: "Zapach Anioła"
Autor: Jan Piekło

[ 25/11/2015 ]

Listopadowe spotkanie klubu odbyło się w ramach Sądeckich Duetów Literackich, na których dyskutowano
o wydanej w 2013 roku powieści Jana Piekło. Głównym wątkiem „Zapachu anioła” jest historia miłości Julii i Jana /głównych bohaterów/ osadzona na tle dramatycznych wydarzeń przełomu wieków. Motywem przewodnim jest przenikanie się świata niebiańskiego i ziemskiego – wizji konfliktów i katastrof wywoływanych przez ludzi sprzymierzonych z siłami zła przeciwstawiają się działania bohaterów
i przybierających ludzkie postaci aniołów. Wielowątkowość /wojna, miłość, życie pozagrobowe i historia/ wzbogacona bogatymi opisami krajoznawczymi /akcja rozgrywa się w różnych miastach: Sydney, Kraków, Sarajewo, Nowy Jork/  zaspokoi niejeden wyrafinowany gust czytelniczy.

Tytuł: "Wyspa niesłychana"
Autor: Eduardo Mendoza

[ 20/10/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

„Wyspa niesłychana” to opowieść o bierności i życiu pozbawionym marzeń. Książka jest zaskakującą charakterystyką człowieka całkowicie zagubionego
w otaczającej rzeczywistości, połączoną z niebanalną historią miłosną i satyryczną historią o podróży w szerokim tego słowa znaczeniu. Uciekający od swej przeszłości Fabregas, pozostawia swoje dotychczasowe życie /żonę, kochankę i odziedziczoną po ojcu firmę/ i wyrusza do Wenecji. Tutaj tak naprawdę zaczyna się prawdziwa, pełna przedziwnych splotów zdarzeń akcja, której chaos potęguje pojawiający się na każdym kroku wątek oniryczny. Wenecja – ukazana tu jako miasto, które można pokochać i znienawidzić jednocześnie - otwiera przed bohaterem nowe możliwości, pozwalając odkryć sens życia.

Tytuł: "Dwie kobiety"
Autor: Doris Lessing

[ 22/09/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

Zbiór opowiadań, przedstawiających historie o nieudanych i niespełnionych związkach i eksperymentach z własną tożsamością. Napisane w powściągliwy i kunsztowny sposób historie pokazują bohaterów w sytuacjach największej próby uczuć. Choć każda z tych mikropowieści porusza inną tematykę (Dwie kobiety – związek z dużo młodszymi partnerami, Wiktoria i Staveneyowie – odmienność społeczna i rasowa czarnoskórej kobiety, Dziecko miłości – perypetie związane z narodzinami nieślubnego dziecka, Przyczyna – wizjonerski opis końca pewnej kultury) wszystkie są o upadku, o zdegradowanej bliskości, wynaturzonych emocjach i nieumiejętności podążania za dobrem. Bohaterowie opowiadań są wystawiani na ciężkie próby, przez co pisarka zanurza się głęboko
w ich psychice, ocenę postępowania poszczególnych postaci pozostawiając samemu czytelnikowi.

Tytuł: "Wiele demonów"
Autor: Jerzy Pilch

[ 25/08/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

„Wiele demonów” to napisana w typowy dla Pilcha, osadzona w rodzinnym Śląsku Cieszyńskim opowieść, którą zaliczyć można do realizmu magicznego.
Napisana w doskonałym stylu gawędy powieść, potrafi nie tylko skupić uwagę odbiorcy, ale także zauroczyć
go i zaczarować magicznym językiem, nastrojem oraz nietuzinkowymi portretami bohaterów. Pilch umiejętnie łączy tu elementy liryzmu, dramatyzmu, groteski i humoru. Czas płynie niespiesznie, gdyż narracja skupia się na snuciu opowieści, które nie zawsze następują po sobie w porządku chronologicznym
i bardziej skupiają się na budowaniu napięcia, intrygowaniu czytelnika niedopowiedzeniami i plastycznym obrazowaniu niż na dążeniu do punktu kulminacyjnego. Wiele odwołań do mitów, Biblii i ludowych wierzeń urozmaica fabułę, co dodatkowo wpływa na wyobraźnię czytelnika, pozwalając w lekki sposób zgłębić treści o sprawach ostatecznych.

Tytuł: "Fausta"
Autor: Krystyna Kofta

[ 23/06/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

"Fausta " to opowieść o dwóch kobietach, które pomimo różnicy wieku i statusu majątkowego, zaprzyjaźniają
się ze sobą. Opisując ich losy, Kofta doprowadza
do zderzenia dwóch światów – realnego (w którym funkcjonuje Bogna) i nierzeczywistego (życie Fausty),
co doprowadza do niespodziewanego zakończenia, pozwalającego czytelnikowi na dopowiedzenie własnej wersji finału powieści. Szybka i fragmentaryczna narracja "Fausty" pozwala na poznawanie świata przedstawionego jedynie
w formie pojedynczych obrazów i nakładających się na siebie kadr
z różnych rzeczywistości. Dzięki takiemu zabiegowi trudna tematyka (Kofta pisze o śmiertelnej chorobie, życiu w hospicjum i o trudnej,
nie do końca szczerej przyjaźni) zostaje pokazana z kilku perspektyw jednocześnie, pozwalając czytelnikowi na przemyślaną lekturę tej niezwykle wzruszającej powieści.

Tytuł: "Trafny wybór"
Autor: J. K. Rowling

[ 26/05/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

Obszerna powieść przedstawiająca życie obywateli małego miasteczka angielskiego, stanowiącego w swej wymowie miniaturę brytyjskiego społeczeństwa. Przedstawiając – drobiazgowo i misternie – poszczególnych bohaterów, zagląda autorka do każdego domu po kolei przedstawiając, z odrobiną czarnego humoru, reakcje mieszkańców na śmierć członka Rady Gminy. Opisuje drobiazgowo każdego bohatera po kolei, budując stopniowo i misternie sieć zależności między mieszkańcami Pagford, których moralność jest co najmniej dwuznaczna. Nie ma tu postaci, która byłaby niczym nieskażona – wszyscy błądzą. Książka, choć w dość pesymistyczny sposób, opowiada o szarym codziennym życiu i jego troskach, o dążeniu do szczęścia, które nie zawsze jest uchwytne i o nadziei w lepsze jutro, którą daje jednak zakończenie tej obszernej powieści.

Tytuł: "Zanim dopadnie nas czas"
Autor: Jennifer Egan

[ 14/04/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

Powieść o przemijaniu, wartości wspomnień, porzuconych ideologiach i przemianach wewnętrznych. Przesłanie , by cieszyć się życiem, które szybko przemija, wyłania się z analizy historii bohaterów, których ocenę Egan pozostawia czytelnikowi. Sama przyjmuje postawę narratora – obserwatora opisującego zagmatwane niejednokrotnie losy wielu postaci, których losy wiążą się z historiami dwóch głównych bohaterów. Skoki w czasie, mnóstwo bohaterów i rozdziałów i niekonwencjonalny sposób zapisu są zarówno słabą jak i mocną stroną książki. Jedno jest pewne: posługując się metaforą świata muzycznego/poczynając na winylach a na mp3 kończąc/, autorka doskonale zobrazowała nieuchwytność przemijającego czasu.

Tytuł: "Lalki w ogniu. Opowieść z Indii"
Autor: Paulina Wilk

[ 10/03/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

Poetycki reportaż ukazujący fascynujący i urzekający, pełen kolorów, zapachów ale i rozłamów kraj, jakim są Indie. Uwodzą egzotyką krajobrazu, kolorystyką barw kobiecych sari, charakterystycznym zapachem kardamonu, kminku czy curry. Z drugiej strony odrzucają przerażającą biedą slumsów, wszechobecnym brudem, smrodem i cierpieniem żebraków. Bogactwo i bieda, piękno i brzydota – wszystko ze sobą sprzężone i wzajemnie się uwydatniające. Oprócz krajobrazu i zapierających dech w piersiach zabytków, autorka opisuje codzienne życie Hindusów – od higieny począwszy na małżeństwie skończywszy. Książka z pewnością warta polecenia – ukazuje całą prawdę o Indiach, nie tylko jej piękną i kolorową część, którą odnajdziemy w kolorowych przewodnikach turystycznych.

 

Tytuł: "Stambuł. Wspomnienia i miasto"
Autor: Orhan Pamuk

[ 10/02/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

Powieść to mieszanka autobiografii połączona z opisami miasta i jego mieszkańców. Poznajemy miasto, gdzie przenikają się Wschód i Zachód, Europa i Azja. Miasto opisane z niezwykłą miłością - pisarz spędził w Stambule dzieciństwo oraz sporą część dorosłego życia. Powieść stanowi niezwykły i fascynujący portret miasta nierozerwalnie związany z życiem i historią rodziny pisarza. Wspomnienia udokumentowane są nostalgicznymi zdjęciami z albumu rodzinnego pisarza, fotografiami historycznych stambulskich widoków oraz codziennego życia miasta lat pięćdziesiątych i późniejszych. Dziesiątki fantastycznych zdjęć z połowy XX wieku, kreślą przygnębiający obraz, ukazujący huzun – typowe tureckie uczucie przygnębienia, dzięki któremu życie postrzegane jest przez melancholijną mgłę.

 

Tytuł: "Bezcenny"
Autor: Zygmunt Miłoszewski

[ 13/01/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

“Bezcenny” to powieść sensacyjno-przygodowa. Rzecz dotyczy obrazu Rafaela “Portret Młodzieńca”, który jest najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. Czwórka głównych bohaterów otrzymuje zlecenie od premiera – za wszelką cenę mają odzyskać ten obraz. Zaczyna się wyścig z czasem – w miejsce każdej rozwiązanej zagadki pojawia się kilka następnych, bieganina, strzelaniny i zawrotne tempo akcji – wszystko podzielone na małe podrozdziały, co dodatkowo wzmacnia dynamikę fabuły. "Bezcenny" to także komentarz do rzeczywistości w charakterystycznym dla autora ironicznym i bezkompromisowym stylu.

 

Tytuł: "Błysk rewolwru"
Autor: Wisława Szymborska

[ 2/12/2014 ] [ zobacz zdjęcia ]

Książka – zbiór przeróżnych form literackich (począwszy od prób prozatorskich przez laurki dla mamy po słownik wyrazów obelżywych) - od samego początku wywołała żywą dyskusję. „Błysk rewolwru” to niezwykle osobisty tom Wisławy Szymborskiej – ogromna szuflada (jakże typowa dla noblistki) pełna wierszy, limeryków, moskalików czy form jeszcze nie nazwanych, a duża część pismem odręcznym poetki. Nieocenione źródło wiedzy o życiu osobistym Wisławy Szymborskiej (przekrój przez wiele lat, łącznie z rysunkami 5-latki). Po przejrzeniu książki (nie jest to pozycja do czytania od deski do deski) nasuwa się jednak pytanie – czy powinno się publikować tak osobiste rzeczy, które za życia poetki nie oglądały światła dziennego?

 

Tytuł: "Opowiem ci o wolności"
Autor: Wacław Holewiński

[ 12/11/2014 ] [ zobacz zdjęcia ]

Listopadowe spotkanie odbyło się w ramach Sądeckich Duetów Literackich, poświęconych książce Wacława Holewińskiego „Opowiem ci o wolności”. Członkowie klubu wzięli udział w dyskusji prowadzonej przez lokalnych znawców literatury -
dra Wojciecha Kudybę i Grzegorza Rapcię. Tematyka książki wywołała wiele emocji
i rozważań nad ceną, jaką walczącym w obronie ojczyzny przyszło zapłacić
za wartości, po których stronie stali.

 

Tytuł: "Láska nebeská"
Autor: Mariusz Szczygieł

[ 28/10/2014 ] [ zobacz zdjęcia ]

Zbiór felietonów autorstwa dziennikarza Gazety Wyborczej, który w niebanalny i typowy dla siebie sposób przybliża polskiemu czytelnikowi kulturę i styl południowych sąsiadów. Książka stanowi wciągający zbiór opowieści, w których oprócz ciekawostek związanych z tytułami kolejnych książek czeskich autorów jak Hrabal, Hasek czy Sverak dowiadujemy się jacy są Czesi, jacy chcą być i jak my, Polacy ich odbieramy. Książkę ilustrują zdjęcia ulubionego czeskiego fotografa autora - Frantiszka Dostala, zwanego fotografem absurdu.

 

Tytuł: "Odruch serca"
Autor: Toni Morrison

[ 23/09/2014 ] [ zobacz zdjęcia ]

Doskonale napisana powieść poruszająca szerokie spektrum tematów,
w której autorka – laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1993 roku – zastosowała różne typy narracji, pozwalające ukazanym postaciom analizować świat z własnej perspektywy. Dzięki historiom głównych bohaterek (Rebekki, Florens, Liny i Żałości), pomiędzy którymi zachodzą skomplikowane relacje, porusza autorka tematy,
które do dziś dnia (akcja powieści toczy się pod koniec wieku XVII) nie tracą na ważności - zniewolenie, wolność, miłość, namiętność, poczucie własnej wartości i łatwo przekraczalne granice między dobrem a złem. Powieść – choć nie należy do lektur łatwych - zdecydowaną większością głosów klubowiczów godna polecenia.

 

Tytuł: "Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich"
Autor: Małgorzata Gutowska - Adamczyk

[ 26/08/2014 ] [ zobacz zdjęcia ]

"Róża z Wolskich" to pierwszy tom serii, przedstawiający historię dwóch kobiet, napisany w konwencji przeplatających się rozdziałów dotyczących historii i współczesności. Autorka umiejętnie łączy wiedzę o Paryżu z ciekawą fabułą,
której bohaterowie są psychologicznie wiarygodni a ich losy wciągają od pierwszych stron. Obok współczesnej historyk sztuki Niny przedstawione zostają losy XIX-wiecznej malarki Róży z Wolskich - choć bohaterki dzieli ponad 100 lat ich losy
są łudząco podobne. Tajemnica, intryga, miłość i zdrada - doskonała lektura na długie jesienne wieczory.

 

Tytuł: "Ani święci ani anioły"
Autor: Ivan Klima

[ 24/06/2014 ]

Powieść rozgrywa się w Pradze lat 90. Główną bohaterką jest dentystka Krystyna Pilna, wychowująca samotnie córkę. Przedstawiając przekonujący obraz kobiety walczącej o swe prawa, podjął Klima mnóstwo uniwersalnych tematów, jak depresja, brak porozumienia między rodzicami i dziećmi czy niemożność osiągnięcia zgody pomiędzy kobietą i mężczyzną w związku, w którym panują niedopowiedzenia i brak chęci współpracy. Książka opowiada także o chaosie społeczeństwa, które niedawno odzyskało wolność i podejmuje próbę określenia się na nowo.

 

Tytuł: "Oskarżona: Wiera Gran"
Autor: Agata Tuszyńska

[ 27/05/2014 ] [ zobacz zdjęcia ]

Poruszająca biografia, oparta na przeżyciach i wspomnieniach artystki, zapomnianej gwiazdy, której Agata Tuszyńska daje szansę ponownego zaistnienia na kartach swej książki. W młodości piękna i podziwiana, na stare lata samotna i zapomniana.
Po koszmarze getta dopadła Wierę Gran fala niesłusznych pomówień i oskarżeń,
które artystka zwalczała do końca życia. Walkę tę przypłaciła depresją i samotnością, które u schyłku życia przekształciły się w paranoję i manię prześladowczą.
Ocalona z Zagłady, poświęciła resztę swego życia walce o dobre imię i prawdę. Smutna historia zapomnianej gwiazdy zmusza do zastanowienia się nad wieloma spornymi kwestiami. Czy możemy wierzyć historii opowiedzianej przez Wierę Gran? Agata Tuszyńska nie ocenia i nie udziela odpowiedzi, zostawiając czytelnika z rzetelnie przedstawionymi faktami
i wiarygodnie zrelacjonowaną historią.

 

Tytuł: "Gaumardżos! Opowieści z Gruzji"
Autor: Anna Dziewit - Meller, Marcin Meller

[ 6/05/2014 ] [ zobacz zdjęcia ]

"Gaumardżos", jak zauważają na wstępie sami autorzy, jest książką trudną do sklasyfikowania - po części przewodnik turystyczny, po części pełna najróżniejszych historii (opowieści, reportaży, wspomnień i faktów dotyczących historii i polityki Gruzji) książka podróżnicza. Do sięgnięcia po lekturę zachęca już sama szata graficzna - ładna kolorowa okładka z mapkami opisywanego kraju, kredowy papier, dużo zdjęć i przejrzysta czcionka. Sama treść dorównuje pierwszemu graficznemu wrażeniu - każdy rozdział jest samoistnym i zamkniętym w obrębie konkretnego tematu tworem, napisanym pełnym humoru płynnym językiem. Z lektury niewątpliwie emanuje miłość autorów do Gruzji (jej folkloru, tradycji i ucztowania), którą z łatwością zarażają czytelników swej opowieści.

 

Tytuł: "Karaluchy"
Autor: Jo Nesbo

[ 25/03/2014 ] [ zobacz zdjęcia ]

"Karaluchy" to druga powieść z bestsellerowej serii Jo Nesbo o policjancie Harrym Hole. Tym razem utalentowany, nadużywający alkoholu śledczy wyjaśniał będzie zagadkę śmierci norweskiego ambasadora... W domu publicznym w stolicy Tajlandii znaleziono ciało zamordowanego dyplomaty. W Oslo pospiesznie tworzony jest plan uniknięcia skandalu. Harry Hole wsiada do samolotu skacowany, z zastrzykami witaminy B12 w walizce i wkrótce zaczyna krążyć po zaułkach Bangkoku - wśród świątyń, palarni opium, dziecięcych prostytutek i barów go-go. Odkrywa, że w tej sprawie chodzi o coś więcej niż o zabójstwo: za ścianami pełza coś, co nie znosi światła dziennego...

 

Tytuł: "Dziecko w czasie"
Autor: Ian McEwan

[ 25/02/2014 ] [ zobacz zdjęcia ]

Poruszające studium bólu i radzenia sobie z cierpieniem. Jedna chwila nieuwagi w supermarkecie i trzyletnia Kate zostaje porwana, niemal na oczach swojego ojca, Stephena Lewisa. Zdarzenie to wywiera druzgocący wpływ na jego życie. Małżeństwo z Julie rozpada się. Jaka przyszłość czeka karierę pisarską Stephena? Czy dziewczynka zostanie kiedykolwiek odnaleziona? Tragiczne zdarzenia stają się dla bohatera pretekstem do podróży w głąb siebie, do świata pragnień i wspomnień.

 

Tytuł: "Garbus"
Autor: Danuta Sułkowska

[ 19/02/2014 ] [ zobacz zdjęcia ]

Pierwsze lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w ramach Sądeckich Duetów Literackich, poświęconych książce obecnej na spotkaniu Danuty Sułkowskiej „Garbus”. Książka opowiada o środowisku artystycznym i literackim, odkrywając kulisy zmagań pisarzy z samym sobą jak i szarą rzeczywistością: „…Garbus to książka o tych, którzy w poszukiwaniu wielkich idei gubią się w pustych kategoriach pojęć, ale i o tych, którzy, stopieni z rzeczywistością, sięgają głębiej, niż by się sami spodziewali sięgnąć. Ta dwoistość towarzyszy bohaterom na każdym kroku - w zmaganiach z banalną codziennością, ale też w wewnętrznych sporach i rozgrywkach z własną duszą. Definiuje ich i wyznacza cele podróży – zarówno tych z garbem plecaka, jak i garbem doświadczeń, obaw, pragnień, aspiracji…”/ Justyna Sulima Posłowie/

 

„Wiele demonów” to napisana w typowy dla Pilcha, osadzona w rodzinnym Śląsku Cieszyńskim opowieść, którą zaliczyć można do realizmu magicznego. Napisana w doskonałym stylu gawędy powieść, potrafi nie tylko skupić uwagę odbiorcy, ale także zauroczyć go i zaczarować magicznym językiem, nastrojem oraz nietuzinkowymi portretami bohaterów. Pilch umiejętnie łączy tu elementy liryzmu, dramatyzmu, groteski i humoru. Czas płynie niespiesznie, gdyż narracja skupia się na snuciu opowieści, które nie zawsze następują po sobie w porządku chronologicznym i bardziej skupiają się na budowaniu napięcia, intrygowaniu czytelnika niedopowiedzeniami i plastycznym obrazowaniu niż na dążeniu do punktu kulminacyjnego. Wiele odwołań do mitów, Biblii i ludowych wierzeń urozmaica fabułę, co dodatkowo wpływa na wyobraźnię czytelnika, pozwalając w lekki sposób zgłębić treści o sprawach ostatecznych