Archiwum DKK - Oddział dla Dzieci i Młodzieży

 

Tytuł: „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica mody”
Autor: Widmark Martin, Willis Helena

[ 16/12/2017 ]

Ostatnie spotkanie w 2017 roku poświęcone było najnowszej książce z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” M. Widmarka pt.: "Tajemnica mody”. Dzieci wymieniały się także opiniami na temat innych powieści tego autora. A ponieważ książki są niesamowicie wciągające
i trzymające w napięciu dyskusja była niezwykle ożywiona. Nie da się również pominąć ciekawych ilustracji, które są wspaniałym uzupełnieniem i rozwinięciem tekstu. Zaprezentowane zostały także nowości zakupione do biblioteki.

 

Tytuł: „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”
Autor: Anna Czerwińska-Rydel

[ 18/11/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Podczas listopadowego spotkania klubowicze rozmawiali na temat ostatnio przeczytanych książek. Dzielili się wrażeniami z lektury zachęcając innych do przeczytania. Przede wszystkim jednak omawiana była książka Anny Czerwińskiej-Rydel: "W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie". Potem dzieci przeniosły się do małego, bibliotecznego laboratorium, gdzie każdy wykonał mały eksperyment.

 

Tytuł: „Bramkarze, samotnicy, akrobaci, dyrygenci”
Autor: Joanna Jagiełło, Jarosław Kaczmarek

[ 21/10/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Październikowe spotkanie poświęcone było książkom o sportowcom. Uczestnicy klubu z zacięciem dyskutowali o swoich ulubionych gwiazdach piłki nożnej. Pasje sportowe nie są tylko domeną chłopców - o książkach z serii Mali Mistrzowie wypowiadały się także dziewczynki. Seria ta, pięknie wydana, zachęca do czytania. Uczestnicy z zapałem wertowali strony z kolorowymi zdjęciami piłkarzy oraz opowieściami z boiska i nie tylko. Książka "Bramkarze" pokazuje, jak ważni są Ci zawodnicy podczas meczu oraz przedstawia niezwykłe historie pięciu topowych bramkarzy: Neuera, Čecha, Casillasa, Buffona, Fabiańskiego. Podobnie jak i kolejny tom z tej serii "Napastnicy. Jak zostać mistrzem" opowiada o niezwykłym talencie, sile marzeń i ciężkiej pracy zawodników by osiągnąć sukces.

Tytuł: „Nela i skarby Karaibów”
Autor: Nela Mała Reporterka

[ 17/06/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

W ramach czerwcowego spotkania klubu DKK omawiane były aż trzy książki. Dlaczego aż tyle? Cóż, wakacje już za pasem i będzie więcej czasu na oddawanie się lekturze. Uczestnicy klubu rozmawiali więc i polecali sobie do przeczytania wyjątkowo dużo książek. Na ostatnim przed wakacjami spotkaniu rozmowa toczyła się na tematy związane z podróżami („Nela i skarby Karaibów”), organizacją przyjęć („Amelia Bedelia i przyjęcie niespodzianka”) oraz przygodami i wynalazkami („Franek Einstein i elektryczny palec”). Klubowicze zapoznali się także z nowościami.

 

Tytuł: „Cecylka Knedelek czyli książka kucharska dla dzieci”
Autor: Joanna Krzyżanek

[ 20/05/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Podczas majowego spotkania klubu DKK działającego przy Oddziale dla Dzieci i Młodzieży omawiana była książka kucharska dla dzieci Joanny Krzyżanek. Spotkanie było niezwykle „smakowite”. Ta książka to nie tylko zwykła książka kucharska - oprócz stu trzydziestu przepisów na różnorodne dania zawiera ponad sto opowiadań, których bohaterkami są Cecylka Knedelek oraz jej gąska Waleria, a także mieszkańcy Starego Knedelkowa. Książka jest kopalnią wiedzy na tematy kulinarne. Dzieci poznają warzywa i owoce, uczą się przestrzegania higieny w kuchni, zasad gotowania, smażenia, pieczenia, kiszenia itp. Książka zawiera też mnóstwo ciekawostek. Klubowicze byli nią zauroczeni, dzielili się ulubionymi przepisami (bardzo przystępnie opisanymi) i oglądali piękne zdjęcia i ilustracje. Pod koniec – już tradycyjnie - dzieci polecały sobie nawzajem ulubione książki.

 

Tytuł: Seria „Rogaś z Doliny Roztoki”
Autor: Maria Kownacka

[ 19/04/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Klubowicze na chwilę zamienili się w młodych badaczy przyrody. Podczas spotkania dzieci wykonały ciekawe doświadczenia wykorzystując informacje zawarte w książce. Były także inne zagadki i eksperymenty oparte
o wiedzę przyrodniczą, którą chętnie dzieliła się w swoich książkach M. Kownacka. Spotkanie pełne było ciekawostek, śmiechu, ale i rozmów o książkach, faunie
i florze naszego regionu oraz Rogasiowym Szlaku (znajdującym się na obszarze Popradzkiego Parku Krajobrazowego).

 

Tytuł: Seria „Razem ze słonkiem”
Autor: Maria Kownacka

[ 18/03/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Marcowe spotkanie dziecięcego DKK przeznaczone zostało na rozmowy o serii „Razem ze słonkiem” Marii Kownackiej. Książeczki z tej serii wprowadzają dzieci w rytm tego, co się dzieje w przyrodzie. Całość składa się z sześciu książek, z których każda odpowiada jednemu z sześciu okresów fenologicznych w przyrodzie. Wszystkie części są pięknie ilustrowane i zawierają wierszyki, opowiadania, zabawy. Na marcowym spotkaniu najwięcej emocji wzbudziła oczywiście „Wiosna”, bo i za oknem widać już tę porę roku. Dzieci z chęcią rozwiązywały zagadki przyrodnicze. Klubowicze zapoznali się także z nowościami, które były po spotkaniu chętnie wypożyczane.

 

Tytuł: "Operacja Zachód Słońca"
Autor: Horst Jorn Lier

[ 18/02/2017 ] [ zobacz zdjęcia ]

Na lutowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiana była książka pt. "Operacja zachód słońca" napisana przez J. L. Horsta. Ta trzymająca w napięciu opowieść jest trzecią z serii „Biuro Detektywistyczne 2”. Tym razem główni bohaterowie: Tiril i Oliver mierzą
się z zagadką pirata drogowego, który niemal potrącił Norę Bratland. Obiecują wyjaśnić tę sprawę przed zachodem słońca. Sprawa komplikuje się w momencie, gdy wychodzi na jaw, że okradziono bank w Elvestad, a autem uciekają złodzieje...
Na spotkaniu DKK dzieci na moment zamieniły się w detektywów
i z chęcią rozwiązywały zagadki zawarte w omawianej książce. Klubowicze zapoznali się również z nowościami w naszej bibliotece,
a po spotkaniu chętnie je wypożyczali.

 

Tytuł: "Elżbieta Księżniczka z Wersalu Sekret pozytywki"
Autor: Annie Jay

[ 21/01/2017 ]

Dzięki styczniowemu spotkaniu Klubowicze poznali ciekawy gatunek książek - powieść historyczną. Rozmowa toczyła się na temat książki opowiadającej o przygodach 11-letniej Elżbiety - wnuczki króla Francji Ludwika XV oraz siostry jego następcy – Ludwika XVI.
Elżbieta wraz z Angeliką, córką guwernantki odnajduje wiadomość ukrytą w cennej pozytywce.
Z pomocą młodego pazia Teofila dziewczynki ruszają tropem Damy z różą, cennego obrazu, który zaginął ponad 30 lat wcześniej. Książka zawiera zdjęcia i krótkie opisy postaci w niej występujących oraz przypisy Autorki. Dzięki nim dzieci mogły poznać nowe pojęcia i nazwy, np. masztalerz, eskorta... A na końcu książki znalazły bonus w postaci rysunku planu Wersalu oraz wyjaśnienia znaczenia peruk na dworze francuskim. Obdarzona temperamentem główna bohaterka, intrygująca fabuła i ciekawe dodatki z pewnością zachęciły Kubowiczów do sięgnięcia po kolejne tomy serii.
Na końcu spotkania, jak zwykle, dzieci poznały nowości książkowe.

Tytuł: Cykl "Szkoła Detektywów Emila Wykopki"
Autor: Joanna Olech

[ 17/12/2016 ]

W ostatnie przed Świętami spotkanie z książką Daniel, Krzyś i Janek polecali innym dzieciom książki,
które im się podobały, zachęcali do ich przeczytania. Potem Klubowicze rozmawiali na temat nowości w bibliotece, między innymi o książkach Joanny Olech
z cyklu "Szkoła detektywów Emila Wykopki".
Zarówno "Porwanie" jak i "Bal Piłkarzy" to książki,
w których młodzi detektywi muszą współpracować,
aby rozwiązać zagadkę. Klubowicze rozmawiali o ciekawej, trzymającej
w napięciu fabula oraz o przyjaźni, współpracy... Książki Joanny Olech
to także dużo ilustracji, więc uczestnicy spotkania mogli też książki pooglądać. Następne spotkanie już w Nowym Roku!

Tytuł: Seria "Nela Mała Reporterka"
Autor: Nela Mała Reporterka

[ 19/11/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Spotkanie klubowiczów rozpoczęło się od rozmowy na temat ulubionych książek. Pośród nich znalazły się także tytuły z serii  "Nela mała reporterka". Książkom o jej przygodach została poświęcona dalsza część sobotniego spotkania. Nela zaczęła podróżować po świecie w wieku pięć lat. Była w wielu ciekawych krajach na różnych kontynentach. W książkach zaprasza w niezapomnianą podróż. Opowiada o pięknych miejscach i fascynujących zwierzętach, które zobaczyła. Tekstom towarzyszą duże i kolorowe zdjęcia. Dzięki nim łatwiej było klubowiczom przenieść się w świat wyobraźni i podróżować oraz przeżywać razem z Nelą wspaniałe przygody. Tematów do dyskusji znalazło się co nie miara.

Tytuł:  "Ferdynand Wspaniały"
Autor: Ludwik Jerzy Kern

[ 15/10/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Na drugim spotkaniu DKK poświęconym twórczości Ludwika Jerzego Kerna klubowicze rozmawiali na temat "Ferdynanda Wspaniałego". Okazją do ponownego spotkania z tekstami Kerna była 95.rocznica jego urodzin. Do napisania "Ferdynanda Wspaniałego" zainspirowała autora jego suczka Farsa. Przyglądając się śpiącemu zwierzęciu Kern zastanawiał się, o czym śni. Wziął długopis do ręki i zapisał "to, co pies wymyślił." Na podstawie książki nakręcono też serial animowany o tym samym tytule. Na spotkaniu dzieci wymieniały się swoimi doświadczeniami ze spotkań ze zwierzętami. A co by było, gdyby faktycznie przebierały się za ludzi?

Tytuł: "Wiersze"
Autor: Ludwik Jerzy Kern

[ 17/09/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Wrzesień przywitał klubowiczów z humorem: rozmowa odbyła się na temat wierszy Ludwika Jerzego Kerna. Dobry nastrój nie opuszczał uczestników, choć wakacje właśnie się skończyły. Kern to mistrz pierwszorzędnego żartu ubranego w poetyckie słowa, autor popularnych utworów dla dzieci, jak "Ferdynand Wspaniały" czy "Proszę słonia", na podstawie których powstały znane dobranocki.
Przy jego wierszach nie można się nudzić, a jeśli połączy się je z inscenizacją, grami słownymi… to dopiero jest zabawa!

Tytuł: "Tajemnica mostu" z serii "Magiczne drzewo"
Autor: Andrzej Maleszka

[ 18/06/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Na czerwcowym spotkaniu Klubu omawiana była książka Andrzeja Maleszki "Tajemnica mostu" z serii „Magiczne drzewo”. Bestsellerowa seria, której autorem jest znany reżyser filmowy Andrzej Maleszka cieszy się niezwykłą popularnością. Książki opowiadają o trójce rodzeństwa
i ich przygodach. Wszystko zaczyna się, gdy pewnego dnia nawałnica powala magiczne drzewo, z którego ludzie wykonują różne przedmioty posiadające niezwykłą moc... Młodzi czytelnicy z zacięciem dyskutowali o książce jak i o całej serii,
na podstawie której powstał także wielokrotnie nagradzany cykl filmowy. Na spotkaniu zostały także zaproponowane inne książki, które dobrze
się czyta podczas wakacyjnego leniuchowania. Dzieci przyniosły swoje ulubione książki i zachęcały do ich przeczytania.

Tytuł: "Drakulcio ma kłopoty"
Autor: Sergiusz Pinkwart, Magdalena Pinkwart

[ 16/05/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Książka wzbudziła sympatię czytelników klubu, którzy zwrócili szczególną uwagę na specyficzny humor sytuacyjny. Dziesięcioletniego Drakulcia uporczywie – mimo szczerych chęci bycia dobrym – trzymają się kłopotliwe sytuacje i wynikające z nich problemy.  Warte uwagi są też ilustracje – proste, przedstawiające świat widziany oczyma dziecka /subiektywny, przedstawiony w krzywym zwierciadle/. To książka zachęcająca dzieci do czytania, Drakulcio, który ciągle ma jakieś kłopoty, budzi śmiech i ciekawość.

Tytuł: "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica hotelu"
Autor: Martin Widmark

[ 16/04/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Seria kryminałów dla dzieci, wciągnęła klubowiczów, wywołując podczas spotkania żywą dyskusję. Każdy opowiedział ulubioną zagadkę kryminalną (tajemnicę kawiarni, pociągu, hotelu, gazety, złota, biblioteki, szpitala, urodzin czy pływalni), dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i uwagami. Jednym podobał się humor, innym zabawne ilustracje, jeszcze innym dobrze skonstruowana fabuła, w której do końca nie wiadomo, kto jest przestępcą, a kto na takiego tylko wygląda. Trzeba przyznać, że książeczki z tej serii trzymają w napięciu do ostatnich stron.

Tytuł: "Afryka Kazika"
Autor: Łukasz Wierzbicki

[ 19/03/2016 ] [ zobacz zdjęcia ]

Wciągająca książka podróżnicza dla najmłodszych – zarówno pod względem opowieści, jak i rysunków oraz dołączonej mapy, która ilustruje szlak podróży Kazika.  Główny bohater spotyka na swej drodze różnych ludzi (wojowników, czarownika, ludożercę, uczestników karawany), którzy wzbogacają go o nowe doświadczenia, uczą cierpliwości, pokory, poszanowania przyrody i drugiego człowieka. Książka ta jest wspaniałą opowieścią o Afryce -kontynencie, ludziach i krajobrazach. Postać bohatera zaś  to przykład niezwykle mądrego człowieka, który podróżuje nie tylko po to, by poznać inne kultury ale i samego siebie.

Tytuł: "Dlaczego mleko jest białe? Historyjki dla ciekawskich dzieci"
Autor: Susanne Orosz

[ 20/02/2016 ]

Podczas spotkania – wypełnionego mnóstwem doświadczeń, wykorzystujących wiedzę zawartą w lekturze – uczestnicy książkowego klubu opowiadali, która informacja z przeczytanej książki ich zaskoczyła. Prawie wszystkim klubowiczom spodobały się inspiracje kuchenne przytoczone w tej niezbyt obszernej ale jakże inspirującej lekturze.

Tytuł: "Pomysłowy Dobromir uczy. Jak to działa?"
Autor: Jolanta Pol

[ 16/01/2016 ]

Spotkanie poświęcone poradnikowi autorstwa Jolanty Pol, odbyło się w formie warsztatów, podczas których przetestowaliśmy doświadczenia opisane w książce. Oprócz dokładnych wskazówek jak wykonać każde z nich krok po kroku, książka zawiera wiele ciekawostek i informacji typu: kto wymyślił bumerang czy dlaczego latawiec fruwa. Pozycja wprowadza w świat fizyki i chemii oraz w bardzo przystępny sposób wyjaśnia przyczynę wielu zjawisk.

Tytuł: "13. skrytka"
Autor: Kalina Jerzykowska

[ 14/12/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

Chociaż członkowie dziecięco – młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki to wielcy miłośnicy książek, przeczytana na grudniowe spotkanie książka pozwoliła poznać dużo faktów i nieznanych dotąd ciekawostek
z zakresu rynku wydawniczego. Do tego wciągająca fabuła, która zaczyna się od myszkowania w starym biurku po pradziadku w celu znalezienia kolejnej szufladki – skrytki. Na zakończenie rozmowy o książce Kaliny Jerzykowskiej, przeprowadziliśmy krótką zabawę zainspirowaną jej treścią, rozwiązując ukryte w 13 skrytkach zagadki.

Tytuł: "Czy znasz Pippi Pończoszankę"
Autor: Astrid Lindgren

[ 20/11/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

Kolorowa książka obrazkowa o Pippi – skrócona wersja popularnych historii o najsilniejszej dziewczynce świata dla najmłodszych. Mimo, że w książce nie ma dużo tekstu, a może właśnie dzięki wymownym ilustracjom, książka przypadła czytelnikom do gustu. Autorka zgromadziła tu najciekawsze historyjki o Pippi /esencję wiedzy o znanej na całym świecie dziewczynce/ nadając im formę przeznaczoną dla najmłodszych. Analizując lekturę, skupiliśmy się na ilustracjach, gdyż przygody Pippi i jej śmieszne perypetie znane nam były z innych wydań.

Tytuł: "D.O.M.E.K. "
Autor: A. Machowiak, D. Mizieliński

[ 17/11/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

Październikowa lektura stała się punktem wyjściowym do warsztatów, podczas których klubowicze wykonali własne projekty domów. Przeczytana książka stała się inspiracją do stworzenia własnej budowli z ogólnie dostępnych materiałów /patyczki, chusteczki papierowe, plastelina, słomki/. Podczas wstępnej rozmowy, uczestnicy wyrazili swój zachwyt projektami poznanych w książce domów i budowli – szczególnie niesamowitymi i wydawać by się mogło, niemożliwymi do zrealizowania pomysłami. Nazwy wykonanych na spotkaniu projektów zostały nadane zgodnie z propozycjami A. Machowiaka i D. Mizielińskiego - autorów książki.

Tytuł: "Wierszownik z podróży dookoła świata"
Autor: Łukasz Dębski

[ 29/09/2015 ]

Klubowicze zwrócili szczególną uwagę na szatę graficzną zbioru wierszy – bo tym jest „Wierszownik z podróży dookoła świata”. Książka Ł. Dębskiego stylizowana jest
na stary dziennik z podróży, pełny trudnych do odczytania (imitujących zamazane) pieczątek, śladów po taśmach klejących oraz zdjęć i wycinków. Dodatkowym atutem książki jest tak barwne przedstawienie poszczególnych 42 państw (wiersze pełne dialogów i elementów humorystycznych), że czytelnik mimowolnie wciągnięty zostaje w wir przygód i zaczyna na własną rękę szukać informacji o zasygnalizowanych zwyczajach opisanych krain. Książka warta polecenia – również tym, którzy nie są fanami geograficznych poszukiwań.

Tytuł: "Magiczny domek na drzewie"
Autor: Mary Pope Osborne

[ 23/06/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

Tematem drugiego czerwcowego spotkania była seria Mary Pope Osborne „Magiczny domek na drzewie”.  Jej bohaterami są dzieci, które znalazły wypełniony książkami dom. Jak się okazało, każda ze znajdujących się tam ksiąg ma magiczną moc i charakteryzuje się zdolnością przeniesienia czytelnika w miejsca, o których opowiada. Podróż stawia przed dziećmi określone zadanie i cele,
do których dążą podczas wyprawy. Przy okazji fascynujących przygód poznają mnóstwo faktów i ciekawostek, dotyczących miejsca, które odwiedzają. Każdy z klubowiczów opowiedział ulubioną przygodę  Ani i Jacka (głównych bohaterów), zachęcając pozostałych do zapoznania się z poszczególnymi tytułami serii.

Tytuł: "Wojtek spod Monte Cassino"
Autor: Wiesław Antoni Lasocki

[ 20/06/2015 ]

Historia ukazana w książce wzruszyła przybyłych na spotkanie młodych ludzi. Opisuje losy niezwykłego żołnierza – niedźwiedzia, przygarniętego przez żołnierzy z armii Andersa w Persji. W jednostce nadano mu stopień kaprala. Niedźwiedź Wojtek przeszedł z armią cały szlak bojowy a resztę życia spędził w edynburskim Zoo. Dawni koledzy z kompanii, już w cywilu wielokrotnie odwiedzali Wojtka i nie bacząc na obawy pracowników ZOO, przekraczali często ogrodzenie. Autor tej niezwykłej opowieści – pisarz emigracyjny - relacje o Wojtku zbierał bezpośrednio od jego towarzyszy - żołnierzy.

Tytuł: "Mądra głowa zna przysłowia"
Autor: Renata Piątkowska

[ 26/05/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

Ciekawa pozycja, składająca się z  15 opowiadań.
Każde z nich wprowadza czytelnika w historię ukazującą sens i genezę poszczególnych przysłów. Opowiadania
są krótkie, często zabawne (co jest niewątpliwie ich atutem) i co najważniejsze w bardzo przystępny dla dzieci sposób przekazują naukę o używanych często na co dzień przez dorosłych, nie zawsze przez maluchów zrozumiałych, przysłowiach (z braku laku dobry kit; jedna jaskółka nie czyni wiosny; gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść; strach ma wielkie oczy czy jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził). Klubowiczom – z racji klubu do którego przynależą – najbardziej spodobało się opowiadanie o przysłowiu dom bez książek to dom bez okien.

Tytuł: "Kradzione róże"
Autor: Anna Łacna

[ 22/05/2015 ]

Pierwsza majowa dyskusja poświęcona została omówieniu poważnych, poruszonych w książce A. Łacny, problemów. Dyskutując nad przeczytaną książką, uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie, na czym polega odpowiedzialność i na ile można zaufać drugiej osobie. Książka w bardzo oryginalny i interesujący sposób uczy ostrożności w kontaktach z obcymi ludźmi. Główny wątek znika w natłoku innych wydarzeń, jednak zasygnalizowany na początku sprawił, że klubowicze wyczekiwali każdej kolejnej o nim wzmianki. Pozycja warta polecenia nie tylko nastolatkom, dla których jest dedykowana ale i rodzicom, gdyż przestrzega przed czyhającymi na ich dzieci niebezpieczeństwami.

Tytuł: "Biuro śledcze Tomuś Orkiszek i Partnerzy. Skradziona kolekcja"
Autor: Agnieszka Stelmaszyk

[ 28/04/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

Kwietniowe spotkanie odbyło się pod hasłem tropienia literackiej zagadki. Zaraz na wstępie, klubowicze docenili oryginalną okładkę, w której wielka dziurka od klucza z pewnością działa na korzyść wydania. Do tego zabawne ilustracje, trzymająca do samego końca w napięciu akcja i bohaterowie, którzy zupełnie tak jak w życiu nie są czarno – białe. Konkluzja – nie powinniśmy oceniać nikogo pochopnie, gdyż pierwsze wrażenie może być bardzo mylne.  W pozytywnej ocenie książki nie zabrakło naturalnie oryginalnego pomysłu na łup złodzieja – nie są to ani klejnoty, ani drogie obrazy czy kolekcje dzieł sztuki. Złodziej postarał się, by kilka dni przed premierowym pokazem zniknęła kolekcja ubrań. Książka warta polecenia wszystkim małym poszukiwaczom przygód.

Tytuł: "Florka. Z pamiętnika ryjówki"
Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel

[ 31/03/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

Tematem marcowego spotkania była książka Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel "Florka. Z pamiętnika ryjówki", ukazującej czytelnikowi świat widziany oczami kilkuletniego dziecka. Dużym atutem książki jest forma graficzna – pamiętnik Florki wypełniony jest sympatycznymi rysunkami i jak na pamiętnik przystało, podzielony jest na poszczególne miesiące a te na dni. Zapiski pojawiają się zaledwie kilka razy w miesiącu,
ale są bardzo zabawne i odkrywcze. Właścicielka pamiętnika jako dziecko wielu rzeczy nie rozumie i postrzega świat inaczej niż dorośli, co prowadzi do wielu śmiesznych konkluzji. Ponieważ jednym z poruszanych przez Florkę tematów jest czas, uczestnicy spotkanie przeprowadzili po literackiej dyskusji kilka doświadczeń - m. in. "Zegar jodowy", który jest jedną z tzw. „reakcji zegarowych".

Tytuł: "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata"
Autor: Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński

[ 10/02/2015 ] [ zobacz zdjęcia ]

51 ogromnych map - 42 kraje i 6 kontynentów – doskonała lekcja geografii, historii, zoologii i botaniki w jednym. Każda z map opatrzona przyciągającymi uwagę ilustracjami i ciekawostkami. Informują one o życiu zwierząt, roślin i mieszkańców różnych narodowości, sprawiając, że książka uczy też tolerancji dla różnorodności ludzi i kultur świata. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że omawiana lektura warta jest polecenia – również tym, którzy nie lubią geografii. Przepiękne wydanie, kolorowe rysunki i wiedza podana w niezwykle przystępny sposób sprawią, że wiele informacji z łatwością zapadnie w pamięć.

Tytuł: "Zmierzch w krainie dinozaurów"
Autor: Mary Pope Osborne

[ 26/01/2015 ]

Tematem dyskusji była książka z ulubionej przez dzieci serii Magiczny domek na drzewie, która zachęca najmłodszych do poznawania świata i historii. W tej części Ania i Jacek przedostają się do świata dinozaurów. Zapierająca dech w piersiach przygoda uczy wielu faktów – czytelnicy mimochodem przyswajają informacje o prehistorycznych gadach i ich zwyczajach. Tajemnica, magia i wiedza, którą zdobywamy bawiąc się z głównymi bohaterami to doskonałe połączenie, godne polecenia małym miłośnikom literatury.

Tytuł: "Gwiazdkowe opowieści"
Autor: Dorota Skwark

[ 16/12/2014 ] [ zobacz zdjęcia ]

Grudniowe spotkanie postanowiliśmy spędzić nad nastrojowym i klimatycznym zbiorem opowiadań. Historie te dostarczyły nam wiele emocji i wartościowych przemyśleń, szczególnie ważnych w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie opowiadania pomagają uwierzyć nie tylko w magię świąt,
ale i prawdziwą przyjaźń, wartość pomocy potrzebującym i siłę marzeń, których spełnienie zależy tylko od nas samych. Historie te uczą wartościowych i ważnych w codziennych życiu zachowań, pokazując, że optymizm i wiara mogą zdziałać cuda.

Tytuł: "Pięciopsiaczki"
Autor: Wanda Chotomska

[ 26/11/2014 ] [ zobacz zdjęcia ]

Omawianie „Pięciopsiaczków” skierowało listopadową dyskusję na tematy powiązane z lekturą – odpowiedzialność i dorastanie. Uczestnicy spotkania docenili doskonałe poczucie humoru autorki i często pojawiające się w tekście rymy, dzięki czemu łatwo zapada on w pamięć. Do tego fabuła jest intrygująca, wciągająca i wypełniona pogmatwanymi przygodami tytułowych psiaczków, co sprawia, że książkę tę czyta
się od przysłowiowej „deski do deski”.

Tytuł: "Tajemnica diamentów"
Autor: Helena Willis i Martin Widmark

[ 28/10/2014 ] [ zobacz zdjęcia ]

Październikowe spotkanie upłynęło pod znakiem literackiej zagadki kryminalnej. Tematem rozmów była „Tajemnica diamentów”, której akcja rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Pewnego dnia otrzymują poważne zlecenie odnalezienia złodzieja diamentów,
które w tajemniczy sposób znikają z miejscowego sklepu jubilerskiego. Klubowicze zgodnie uznali książkę za godną polecenia – czyta się ją lekko i przyjemnie, trzyma
w napięciu do ostatnich stron a doznania lektury wzmagają dodatkowo ciekawe ilustracje.

 

Tytuł: "Tajemnica diamentów"
Autor: Helena Willis i Martin Widmark

[ 28/10/2014 ] [ zobacz zdjęcia ]

Październikowe spotkanie upłynęło pod znakiem literackiej zagadki kryminalnej. Tematem rozmów była „Tajemnica diamentów”, której akcja rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Pewnego dnia otrzymują poważne zlecenie odnalezienia złodzieja diamentów,
które w tajemniczy sposób znikają z miejscowego sklepu jubilerskiego. Klubowicze zgodnie uznali książkę za godną polecenia – czyta się ją lekko i przyjemnie, trzyma
w napięciu do ostatnich stron a doznania lektury wzmagają dodatkowo ciekawe ilustracje.
Na spotkaniu DKK dzieci na moment zamieniły się w detektywów
i z chęcią rozwiązywały zagadki zawarte w omawianej książce. Klubowicze zapoznali się również z nowościami w naszej bibliotece, a po spotkaniu chętnie je wypożyczali.

 

Tytuł: "Zwierzaki świata"
Autor: Martyna Wojciechowska

[ 29/09/2014 ]

29 września w ramach spotkania DKK "Zielony Wędrowiec" oprócz prezentacji i rozmowy na temat książki Martyny Wojciechowskiej „Zwierzaki świata” czekały na uczestników liczne atrakcje. Dzieci poznały najdziwniejsze zwierzę świata oraz wysłuchały prezentacji dotyczącej dziecięcych i młodzieżowych nowości wydawniczych. Czas z książką upłynął niezwykle miło, w czym z pewnością dopomógł kubek gorącej czekolady z miodem i cynamonem.

 

Tytuł: "Magiczna gondola"
Autor: Eva Voller

[ 28/04/2014 ]

Dzięki kwietniowemu spotkaniu znaleźliśmy się w XV-wiecznej Wenecji, gdzie główna bohaterka Anna przenosi się za sprawą tajemniczej maski i czerwonej gondoli. "Magiczna gondola" to wciągająca od pierwszych stron opowieść o podróży, tajemnicy i miłości, to historia poza i ponad czasem. Zawiera wszystkie składniki sprawiające, że trudno się od niej oderwać - wartką akcję, dwa wymiary czasowe, doskonale zarysowane historyczne i społeczne tło akcji (choć czasami opisy Wenecji są zbyt ogólnikowe, nie można zarzucić im braku poprawności) oraz ciekawie ukazane psychologiczne portrety bohaterów.

 

Tytuł: "Lena w chmurach"
Autor: Romuald Pawlak

[ 31/03/2014 ]

Podczas marcowego spotkania omawiałyśmy "Lenę w chmurach" Romualda Pawlaka. Reklamowana jako horror o wampirach dla młodzieży, okazała się, jak trafnie zauważyły klubowiczki, bardziej powieścią obyczajową o skomplikowanych relacjach matki z córką. Romuald Pawlak pokazał, że życie to półtony i nie należy oczekiwać banalnych recept. Wątek wampiryczny jest tylko dodatkiem - na fali zainteresowania wampirami, autor stworzył pozycję, którą czytelniczki zakwalifikowały do literatury problemowej, która zmusza do stawiania sobie trudnych pytań.

 

Tytuł: "My, dzieci z dworca ZOO"
Autor: Christiane Felscherinow

[ 24/02/2014 ]

Podczas lutowego spotkania rozmawiałyśmy o książce "My, dzieci z dworca ZOO", zawierającej szokującą relację piętnastoletniej narkomanki z Berlina Zachodniego. Christiane F. jako dwunastoletnia dziewczynka zaczęła palić haszysz, mając trzynaście lat sięgnęła po heroinę. Cofając się w czasie, Christine nie poucza, ale pokazuje jak niewinna zabawa zaczyna z czasem przybierać coraz bardziej tragiczne formy. Autentyczności i wiarygodności przekazu dodają szokujące zdjęcia Detlefa, dokumentujące wyniszczające działanie narkotyków, które w szczególności zapadły wszystkim klubowiczkom w pamięć.

 

Tytuł: "Diupa"
Autor: Ewa Nowak

[ 27/01/2014 ]

Noworoczną przygodę z książką rozpoczęłyśmy od jednego z tytułów ulubionej pisarki klubowiczek, Ewy Nowak. "Diupa" to niezwykła książka, polegająca na umiejętności opisu codziennego życia zwykłych ludzi niezwykle zabawnym i wciągającym językiem. Tytułowa Diupa jest papugą, która pojawia się pewnego jesiennego dnia na balkonie jednego z bloków na warszawskim osiedlu. I zostaje, zmieniając życie Wiktora, Wiki, całej rodziny Rybackich i niemal połowy dzielnicy. Książka oceniona przez wszystkie uczestniczki spotkania pozytywnie, za poczucie humoru oraz umiejętność poprawienia nastroju i zrelaksowania się po ciężkim dniu w szkole.