Mirabelka - kiełkująca historia

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Oddział dla Dzieci i Młodzieży włączył się w ogólnopolską akcję "Mirabelka - kiełkująca historia" organizowaną przez Barbarę Marię Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki. Młodzi czytelnicy wzięli udział w interdyscyplinarnych warsztatach Mirabelka: małe drzewo - wielka historia. Pamiętamy”, których celem była promocja czytelnictwa, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną oraz świętowanie 100-lecia Niepodległości Polski.

25 października 2018

Jako pierwsze odbyło się spotkanie warsztatowe, na którym przypomniana została postać Józefa Piłsudskiego. Młodzi czytelnicy rozwiązywali zagadki dotyczące Marszałka oraz wykonali elementy "drzewa pamięci" z ważnymi dla Polski słowami.

26 października 2018

Podczas interdyscyplinarnego spotkania dzieci z młodszych klas szkół podstawowych wykonały prace plastyczne oparte na motywach z książki "Mirabelka" Cezarego Harasimowicza oraz układały puzzle przedstawiające okładkę książki. Całość została poprzedzona głośnym czytaniem oraz prezentacją multimedialną wykorzystującą reportaż i nagrania o Mirabelce. Zajęcia zakończył taniec do melodii żydowskiej.

29 października 2018

Młodzi czytelnicy w wieku 12 – 13 lat wzięli udział w podchodach literackich z zadaniami, które zostały przygotowane w oparciu o wybrane fragmenty z książki "Mirabelka" oraz o mapę przedwojennej Warszawy z zaznaczonym gettem. Podchody były poprzedzone m. in. prezentacją multimedialną, która wprowadziła uczestników w temat i pozwoliła poznać biliżej bohaterów ksiażki oraz szczegóły wydarzeń związanych z warszawskim gettem i postacią Ireny Sendlerowej.