XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - Dni Włoskie w Sądeckiej Bibliotece Publicznej

Viva L’Italia – Dni Włoskie w Sądeckiej Bibliotece Publicznej – budynek główny

10 maja, godz. 17:00

„Kuchnia włoska na polskim stole czyli nie tylko kulinarne opowieści”. Paolo Cozza – gość tego dnia mówił o swoim rodzinnym kraju, o jego kuchni  i kulturze, nie brakło też opowieści z życia prywatnego.Podczas spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Moje włoskie wspomnienie”.

11 maja, godz. 17:00

Gościem specjalnym drugiego dnia był dr Luca Palmarini, który po wykładzie „Śladami najsłynniejszych detektywów literatury włoskiej” dołączył do gości żywej biblioteki (Alessandro di Giovanni – Sycylijczyk, Domenico Sabino - Neapolitańczyk, Sądeczanki, które przez pewien czas mieszkały we Włoszech: Agata Bodziony i Sabina Ptak oraz młodzież zainteresowana tym krajem: Sylwia Banach, Katarzyna Szachowska, Piotr Majoch), by odpowiadać na indywidualne pytania uczestników. Po rozstrzygnięciu quizu „Włochy. Czy znasz ten kraj?” rozpoczął się koncert „Bella Italia – włoska muzyka, włoskie przeboje w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Young Voice” oraz uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu, zamykający cykl „Viva L’Italia”.

Dni Włoskie - Oddział dla Dzieci i Młodzieży

9 – 12 maja

Od wtorku do piątku odbyły się trzy spotkania „Skąd pochodzi Pinokio?” oraz jedno „Pinokio i jego przygody”. Były to spotkania interdyscyplinarne przybliżające postać i przygody Pinokia.

9 maja, godz. 15.30

Podczas zajęć literacko – plastycznych. „Włochy w kolorach” dzieci poznały legendę o Romulusie i Remusie oraz przygotowały przepiękne maski weneckie, które mogły założyć podczas tańca do włoskiego dziecięcego przeboju.

10 maja, godz. 16.00

Nie lada atrakcją XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek okazało się spotkanie „Nie bądź gapą wędruj z mapą”. Była to rozbudzająca wyobraźnię i kreatywność literacko-detektywistyczna podróż do Włoch, podczas której czekała na dzieci moc atrakcji i zadań do wykonania m.in. konstruowanie Koloseum, akweduktów i krzywej wieży, wykopywanie amonitów, czy tworzenie własnych malowideł. Na końcu podróży nastąpiły nawet wybuchy zbudowanych przez dzieci wulkanów. Po „wędrówce” dzieci ucztowały w iście włoskim stylu, zajadając się pyszną pizzą.

12 maja, godz. 8.00 i 11.00

Podczas niezwykle ciekawych literacko – historycznych spotkań „Wojtek spod Monte Cassino: opowieść o niezwykłym niedźwiedziu” dzieci poznały historię niedźwiedzia brunatnego adoptowanego przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa.