Drodzy miłośnicy literatury i podróży!

Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji akcji „Kolej na książkę, książka na kolej” z przejazdem specjalnym muzycznym pociągiem do malowniczego placu w Piwnicznej-Zdroju, gdzie czekać będą spotkania autorskie, warsztaty, animacje, liczne konkursy i poczęstunek od partnerów i sponsorów.

Akcja „Kolej na książkę, książka na kolej” odbędzie się 27 lipca br. (sobota) w Nowym Sączu i Piwnicznej-Zdroju.

Wstęp wolny. Na przejazd muzycznym pociągiem obowiązują bezpłatne bilety.

Tegoroczne wydarzenie jest już trzecią edycją przedsięwzięcia literacko-podróżniczego promującego literaturę podróżniczą w drodze – w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu. „Kolej na książkę, książka na kolej” to moc literackich atrakcji i podróżniczych doznań! Podróż muzycznym pociągiem, spotkania i rozmowy z pisarzami, warsztaty i animacje dla dzieci w otoczeniu gór i pięknej przyrody stwarzają niezapomniany klimat, który na długo pozostanie w pamięci uczestników. Wydarzenie przeznaczone jest dla całych rodzin i oferuje atrakcje dla uczestników w każdym wieku.

PROGRAM:

godz. 8:45 – 9:30 – Dworzec PKP Nowy Sącz
Dzień pełen atrakcji i niezapomnianych przeżyć rozpocznie się na Dworcu PKP w Nowym Sączu, gdzie czekać będą na małych uczestników warsztaty plastyczne poświęcone psim ratownikom, spotkania z postaciami bajkowymi – żółwiem Franklinem i Kubusiem Puchatkiem. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei oprowadzać będzie po wystawie miniatur pociągów a oczekujący na przejazd muzycznym pociągiem skorzystać będą mogli z mobilnej biblioteki.

godz. 9:30 – odjazd muzycznego pociągu do Piwnicznej-Zdroju
O godz. 9:30 z Nowego Sącza do Piwnicznej-Zdroju (gdzie będą czekały literackie, muzyczne i plastyczno-ruchowe atrakcje) odjedzie specjalny muzyczny pociąg, w którym odbywać się będzie koncert „Znowu jestem dziś w podróży”. Dla uczestników imprezy zagrają i zaśpiewają Grzegorz Racoń i Grzegorz Jaszczowski.

godz. 10:15 – spotkanie autorskie i warsztaty plastyczne z Beatą Sabałą Zielińską
Spotkanie z Beatą Sabałą Zielińską odbędzie się na Placu Religijno-Turystycznym św. Jana Pawła II w Piwnicznej-Zdroju. Rodowita góralka, publicystka, dziennikarka radiowa i autorka książek o tematyce górskiej spotka się z dziećmi, by opowiedzieć o przygodach czworonożnego bohatera jednej ze swych książek pt.
„TOPR O psie, który został ratownikiem”. Spotkaniu autorskiemu towarzyszyć będą warsztaty plastyczne.

godz. 10:15 – spotkanie autorskie z Jakubem Poradą
Kiedy mali uczestnicy wsłuchiwać się będą w opowieść o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, starszych uczestników imprezy zaprosimy do wysłuchania Jakuba Porady – autora książek, podróżnika, dziennikarza telewizyjnego i radiowca.  Opowie on o swoich przygodach, podpowie jak tanio podróżować, nigdy się nie nudzić, znaleźć czas na rozwijanie pasji i odnaleźć w sobie wewnętrzny spokój.

godz. 11:30 – spotkanie autorskie z Marcinem Koziołem
Tuż przed południem rozpocznie się spotkanie z pisarzem dla dzieci i zapalonym podróżnikiem, który zwiedził ponad 60 krajów. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej autora jest seria o Wombacie Maksymilianie  – i to właśnie on stanie się bohaterem opowieści Marcina Kozioła na Placu Religijno-Turystycznym św. Jana Pawła II w Piwnicznej-Zdroju.

godz. 11:30 – spotkanie autorskie z Beatą Pawlikowską
Podczas, gdy dzieci poznawać będą przygody wombata Maksymiliana, na dorosłych czekać będzie nie lada gratka – spotkanie autorskie z pisarką, podróżniczką, dziennikarką i autorką ponad stu książek motywacyjnych, podróżniczych, kulinarnych i językowych, opowiadających o jej samotnych wyprawach w różne krańce świata, przemianach życiowych i zdrowym stylu życia. Beata Pawlikowska spotka się z miłośnikami podróży i opowieści o zapierających dech w piersiach przygodach, kończąc wydarzenia na Placu Religijno-Turystycznym św. Jana Pawła II w Piwnicznej-Zdroju.

godz. 13:35 – odjazd muzycznego pociągu do Nowego Sącza
Popołudnie pełne literackich i podróżniczych przygód dopełni podróż do Nowego Sącza specjalnym muzycznym i rozśpiewanym pociągiem.

Ponadto:
Czas pomiędzy spotkaniami na Placu Religijno-Turystycznym św. Jana Pawła II w Piwnicznej-Zdroju umilą uczestnikom imprezy muzyczne dźwięki w wykonaniu Grzegorza Raconia i Grzegorza Jaszczowskiego. Wydarzeniom towarzyszyć będą stoiska partnerów i sponsorów akcji, uwalnianie książek, mobilna biblioteka oraz poczęstunek.


Wstęp na wszystkie poszczególne wydarzenia akcji jest bezpłatny.
Na przejazd specjalnym muzycznym pociągiem obowiązują bezpłatne bilety, które odebrać można w wypożyczalni głównej przy ul. Franciszkańskiej 11. Można również zarezerwować miejsca telefonicznie: 18 443-87-52 wewn. 29 bądź mailowo: promocja@sbp.nowysacz.pl.


Akcja „Kolej na książkę, książka na kolej” organizowana jest w ramach całorocznego zadania o tym samym tytule dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.