5 grudnia br. w czytelni Sądeckiej Biblioteki Publicznej odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie z Ewą Andrzejewską, sądecką autorką i pasjonatką historii. Moderatorem wydarzenia była Edyta Danielska.

Ewa Andrzejewska

Urodzona w Gdańsku; emerytowana architekt, pasjonatka historii. W grodzie nad Dunajcem mieszka od 1976 roku. Działaczka pierwszej Solidarności, represjonowana w stanie wojennym.

Na kartach papieru utrwala miasto już nieistniejące, ale wciąż tkwiące w pamięci mieszkańców. Zwłaszcza starszego pokolenia. Ratuje od zapomnienia wspomnienia mówione z sądeckiej dzielnicy Piekło. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu „Historia z Piekła rodem” zaktywizowała lokalną społeczność i zapisała historię mówioną miejsca, które, podobnie jak warszawska dzielnica Praga, miało swoją odrębność i może stać się atrakcją turystyczną Nowego Sącza. Ewa Andrzejewska znalazła się w gronie osób zgłoszonych do szóstej edycji konkursu o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii ”Sądecki autor”.

Autorka książek: „Obok inny czas. O mieście i Jakubie” (2010), „Historia z Piekła rodem” (2017), „Maryan. Powrót” (2017), „Historia z Piekła rodem. Część 2.” (2019). Współautorka książki: „Pokój Maryana. Maryan w Nowym Sączu i w Nowym Jorku” (2017).