Zapisuję po dwie, trzy wersje tego samego wydarzenia, które opowiada ta sama osoba.
I niczemu się nie dziwię. Wracajmy do swojej przeszłości, chociaż nigdy nie powrócimy do niej naprawdę. Skończyliśmy dziennik dzielnicy Piekło. Zapisaliśmy opowieści i wspomnienia.

/Ewa Andrzejewska, Historia z Piekła rodem. Część 3/

7 grudnia br. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Ewą Andrzejewską – sądecką autorką, animatorką i pasjonatką historii, która promowała książkę „Historia z Piekła rodem. Część 3”.

Ewa Andrzejewska kartach papieru utrwala miasto już nieistniejące, ale wciąż tkwiące w pamięci mieszkańców. Zwłaszcza starszego pokolenia. Ratuje od zapomnienia wspomnienia mówione z sądeckiej dzielnicy Piekło. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu „Historia z Piekła rodem” zaktywizowała lokalną społeczność i zapisała historię mówioną miejsca, które, podobnie jak warszawska dzielnica Praga, miało swoją odrębność i może stać się atrakcją turystyczną Nowego Sącza. Poprzednie edycje projektu cieszyły się ogromną popularnością, więc autorka uznała, że warto go kontynuować.

Moderatorem spotkania była Edyta Danielska.

Ewa Andrzejewska

Urodzona w Gdańsku; emerytowana architekt, pasjonatka historii. W grodzie nad Dunajcem mieszka od 1976 roku. Działaczka pierwszej Solidarności, represjonowana w stanie wojennym.

Znalazła się w gronie osób zgłoszonych do szóstej edycji konkursu o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii ”Sądecki autor”.

Autorka książek: „Obok inny czas. O mieście i Jakubie” (2010), „Historia z Piekła rodem” (2017), „Maryan. Powrót” (2017), „Historia z Piekła rodem. Część 2.” (2019), „Historia z Piekła rodem. Część 3.” (2023). Współautorka książki: „Pokój Maryana. Maryan w Nowym Sączu i w Nowym Jorku” (2017).

Podziel się treścią. Wybierz swoją platformę!