29 listopada 2024 r. w czytelni biblioteki głównej odbyło się spotkanie pt. „Matki, żony i kochanki – od Wilmy Uhlowej do Hanki Kassuby”, poświęcone kobietom, które zapisały się na kartach nowosądeckiej historii. Rozmowę poprowadzili: dr Jakub Bulzak oraz dr Łukasz Połomski. Kim były: Wilma Uhlowa, Jadwiga Wolska, Maria Ritter, Zofia Oleksówna czy Ewa Harsdorf? Czym się zasłużyły? Czym się na co dzień zajmowały? Czemu warto o nich pamiętać? Uczestnicy spotkania poznali  mało znane fakty dziejów lokalnych i wątki lokalnej historii współtworzonej przez słabą płeć.

Spotkanie wokół lokalnych historycznych postaci kobiecych odbyło się w ramach Sądeckich Dni Literatury – zadania dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


dr Jakub Bulzak – historyk, pisarz, publicysta, nauczyciel, reżyser teatralny. Od 2010 r. uczy historii i WOS-u w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Jest współautorem autorskich innowacji pedagogicznych: skorelowanego nauczania języka polskiego i historii dla klasy realizującej rozszerzony program nauczania z tych przedmiotów oraz praktycznej edukacji prawniczej, realizowanej we współpracy z Sądem Okręgowym w Nowym Sączu. Sprawuje opiekę organizacyjną i artystyczną nad Festiwalem Młodych Talentów – najstarszym i największym na południu Polski szkolnym przeglądem uzdolnionej artystycznie młodzieży. Jest autorem, współautorem i redaktorem książek, tekstów w pracach zbiorowych oraz artykułów naukowych, m.in.:
I tego się trzymajmy. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy” 1956-2006, Nowy Sącz 2006.
„Nie chowaj się za szafą, wyjdź spod łóżka kolego…” czyli o 35 Festiwalach Młodych Talentów I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu (wspólnie z Barbarą Porzucek), Nowy Sącz 2011.
Święto Dzieci Gór. Podręcznik – Słowniczek Święta Dzieci Gór (wspólnie z Kamilem Cyganikiem), Nowy Sącz 2012.
Uczczona po królewsku. Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Nowym Sączu, Kraków 2013.
W latach okupacji niemieckiej 1939-1945 [w:] Podegrodzie. Dzieje wsi i gminy podegrodzkiej, pod red. Feliksa Kiryka, Kraków 2014 (wspólnie z prof. dr hab. Jackiem Chrobaczyńskim).
Elementarz historyczny sądeczanina (wspólnie z Ł. Połomskim, S. Rękasem, S. Wróblewskim), Nowy Sącz 2020.
„W mieście Nowym Sączu, na Długosza przy Plantach…” I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu 1818-2018, Nowy Sącz 2018 (autorstwo rozdziałów i redakcja wydawnictwa).
Jakub Bulzak jest uczestnikiem Centralnego Projektu Badawczego IPN „Władze wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce w latach 1944 – 1989” – ścieżka badawcza „Miejsca święte pod nieświętym nadzorem. Polityka władz PRL wobec sanktuariów”, w ramach którego napisał artykuł naukowy pt. Działania władz wobec sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej 1945-1989. Od 2018 r. jest członkiem redakcji regionalnego kwartalnika „Sądeczanin. Historia”. Jest też członkiem zarządów kilku regionalnych organizacji pozarządowych, współpracownikiem nowosądeckich instytucji kulturalnych i edukacyjnych (m.in. MCK „Sokół”, Muzeum Okręgowe, Sądecka Biblioteka Publiczna), współorganizatorem corocznej kwesty na odnowę zabytkowych nagrobków „Ratujmy Sądeckiej Nekropolie”.
Został odznaczony Medalem PRO PATRIA (2017 r.) oraz Srebrną Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego KRZYŻ MAŁOPOLSKI (2018 r.).
Hobby Jakuba Bulzaka to działalność artystyczna jako konferansjer oraz reżyser widowisk i spektakli (od 2008 r. reżyseruje spektakle operowe, realizowane we współpracy z Dębickim Towarzystwem Muzyczno-Śpiewaczym – jedynym niezawodowym teatrem operowym w Polsce; jak dotąd 12 inscenizacji m.in: Nabucco i Traviata Verdiego, Carmen Bizeta, Cyrulik sewilski Rossiniego, Halka i Straszny dwór Moniuszki, Napój miłosny Donizettiego, Wesele Figara Mozarta, Zemsta nietoperza Straussa).

dr Łukasz Połomski – historyk, pisarz, publicysta, nauczyciel, laureat II miejsca w V edycji rankingu Genialni Lokalni Globalni, zdobywca tytułu Mistrza Mowy Polskiej (2023 r.). Od 2011 r. stoi na czele stworzonego przez siebie Stowarzyszenia Sądecki Sztetl, w którym zgromadził znawców zagadnień żydowskich na Sądecczyźnie. Od 2020 r. jest prezesem Oddziału Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Nowym Sączu. Aktywnie współpracuje z innymi fundacjami i instytucjami w regionie m.in. z projektem „Ludzie, Nie Liczby”, Muzeum Okręgowym, Sądecką Biblioteką Publiczną i innymi. Autor monografii historycznej Nowego Sącza na przełomie XIX i XX wieku pt. „Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867-1939″. Napisał kilkanaście artykułów naukowych i dziesiątki popularnonaukowych. Współpracuje z portalem „Twój Sącz”, jest redaktorem naczelnym kilku numerów kwartalnika „Sądeczanin HISTORIA”.
Wymyślił i prowadzi po Nowym Sączu spacery historyczne zarówno dla szkół, jak również dla turystów oraz zorganizowanych grup. Wśród oprowadzanych przez niego gości znaleźli się dyplomaci, naukowcy, a także mąż wiceprezydent USA Kamalii Harris – Pierwszy Gentleman Douglas Emhoff (2023 r.). Założył kanał na YouTube, gdzie prezentuje swoje spacery w wersji filmowej.
Jest autorem kilkunastu wystaw, inicjatorem wielu konferencji naukowo-edukacyjnych. Pod koniec 2022 r. zainicjował tworzenie centrum edukacyjno-muzealnego „Dom Jakuba”, które powstanie w centrum Nowego Sącza. Znajdą się w nim m.in. dziesiątki relacji starszych Sądeczan, które Połomski nagrywa we współpracy z Instytutem Pileckiego od 2019 r.
Jako nauczyciel pracuje obecnie w Szkole Podstawowej nr 20, Zespole Szkół Społecznych SPLOT oraz I Liceum Ogólnokształcącym. Jest zapraszany do wielu szkół w regionie na wykłady i pogadanki. Autor dwóch innowacji pedagogicznych, z których jedna została zwieńczona odsłonięciem tablicy poświęconej pamięci powstańców styczniowych (w 2023 r.).