Fotografia jest nie tylko rodzajem zaświadczenia o przeżyciu czegoś ,
jest także środkiem rezygnacji z przeżyć,
ponieważ człowiek ogranicza przeżycia wyłącznie do poszukiwań ładnych widoków, przekształca je w obrazy i pamiątki.
/ „O fotografii” Susan Sontag /
Zapraszamy do oglądania wystawy fotografii grupy członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, której oficjalne otwarcie odbyło się 3 września br. w zabytkowych piwnicach Biblioteki Głównej.
Na ekspozycji zobaczą Państwo prace: Jana Brdeja, Pawła Ferenca, Urszuli Ferenc, Adriana Marasia, Renaty Michalczyk, Michała Piotrowskiego, Alicji Przybyszowskiej oraz Bogusławy Marii Wójcik.
Prezentowana wystawa jest efektem współpracy grupy osób pasjonujących się jedną z dziedzin sztuki jaką jest fotografia. To ona wyznaczyła jeden wspólny dla nich język – obraz. Poprzez niego zadają pytania czy widzimy tylko jeden moment, zarejestrowany w formie fotografii. Pytają o przestrzeń pozbawioną granic i punktów odniesienia. Zbudowanej z tego, co niezwykle intymne, wręcz nie do wypowiedzenia. W tej przestrzeni ważne są dla Nich uczucia, wspomnienia, doświadczenia. Tą przestrzenią jest dusza, w której znika realność świata a ważny jest to obraz ich samych.
Tematyka prezentowanych prac jest bardzo rozległa, jednak nie to jest najważniejsze. Ważne są uczucia i myśli jakie towarzyszyły autorowi w chwili tworzenia dzieła. Są to te momenty, które pozwalają dostrzec coś wyjątkowego co daje impuls do wyzwolenia migawki i zarejestrowania obrazu. W tym momencie fotografia już nie oddaje zapisu istniejącej rzeczywistości ale emocje obserwatora.
Na wystawę składają się prace ośmiorga fotografów należących do Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców z siedzibą w Warszawie. Zrzesza ona osoby fotografujące z całej Polski.
/Kuratorka wystawy: Alicja Przybyszowska/
Wystawa jest objęta Honorowym Patronatem Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców i jest dostępna do 28 września br. w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej.