„Kolej na książkę, książka na kolej” to interdyscyplinarne zadanie wykorzystujące niecodzienne formy promocji czytelnictwa „w drodze” – w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu. Skupiona na podróży tematyka otwiera szerokie spektrum wydarzeń dostosowanych do wszystkich grup wiekowych odbiorców.

Główną imprezą realizowaną na skalę Małopolski jest całodniowa impreza podróżniczo – czytelnicza, polegająca na przejeździe muzycznym pociągiem oraz realizacji wielu wydarzeń towarzyszących. Rozpocznie się ona na Dworcu PKP w Nowym Sączu, gdzie odbędzie się spotkanie autorskie z Beatą Sabałą-Zielińską połączone z warsztatami plastycznymi dla najmłodszych poświęconymi psom ratownikom. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wizyta psa ratownika wraz z opiekunem, który opowie o pracy czworonogów podczas akcji ratunkowych. Postaci bajkowe będą bawić małych czytelników a Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei oprowadzać będzie po wystawie miniatur pociągów. Po atrakcjach na Dworcu PKP uczestnicy wsiądą do specjalnego muzycznego pociągu, w którym przy dźwiękach koncertu „Znowu jestem dziś w podróży”dostaną się na Plac św. Jana Pawła II w Piwnicznej-Zdroju, gdzie czekać będą kolejne atrakcje. Najmłodszych w dalszą część opowieści o działalności Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zabierze Beata Sabała-Zielińska. Marcin Kozioł opowie o napotkanych podczas swoich licznych podróży wombatach, które stały się sympatycznymi bohaterami jego książeczek. Na dużej scenie z dorosłymi uczestnikami wydarzenia spotka się Jakub Porada oraz Beata Pawlikowska. Po skorzystaniu z oferty soisk partnerów i sponsorów zadania uczestnicy powrócą specjalnym muzycznym pociągiem przy dźwiękach koncertu do Nowego Sącza.
Kolejnym dużym wydarzeniem będzie czytelniczy piknik rodzinny „Plan(TY) na książkę”, łączący różne formy spotkań z literaturą i podróżami poprzez spotkanie autorskie z Jadwigą Marzec, czytanie na dywanie, koncert i zabawy animacyjne dla najmłodszych oraz akcję „jeden za jeden” polegającej na wymianie książki na garderobę. Uzbierane podczas pikniku książki zasilą tytuły udostępniane w pociągach w ramach akcji „Książka na kolej”.
W wakacyjnym czasie zorganizowana zostania gra terenowa „Bajkowe podróże po literaturze” oraz biblioteczny quest „Wyprawa po książkowe skarby” podczas którego uczestnicy odwiedzać będą biblioteczne filie, by rozwiązać zagadki, wykonać podróżnicze zadania i zdobyć nagrody. Ogłoszony zostanie konkurs fotograficzny „Książka w podróży”, którego efektem będzie pokonkursowa wystawa w sieci. Znany malarz i twórca murali Mgr Mors poprowadzi plener malarski dla osób ze spektrum autuzmu, podczas którego powstaną nowosądeckie pejzaże podkreślające piękno naszej okolicy. W bibliotecznej przestrzeni w galerii handlowej zaprezentujemy szerokiej publice powstałe na warsztatach obrazy a w bibliotecznych zabytkowych piwnicach zorganizujemy wystawę filatelistyczną z wykładem o historii zdobywania Mount Everestu Stanisława Cholewy. Dr Jakub Bulzak wygłosi wykład „Cudze chwalicie, swego nie znacie” podążając ze słuchaczami śladem nowosądeckich zabytków.
Seniorzy kontynuować będą stworzony w ramach ubiegłorocznej edycji zadania biblioteczny klub podróżnika „Podróże na emeryturze”, relacjonując swe wyprawy życia i zachęcając rówieśników do podróżowania i czytania o obcych zwyczajach i kulturach. Pogadankom towarzyszyć będą wystawy fotografii z omawianych podróży prezentowane w bibliotecznym holu. W ramach kontynuować będziemy również organizowaną wspólnie z Polrego akcję uwalniania książek w pociągach „Książka na kolej”, zachęcając do czytania w każdej wolnej chwili, również w podróży.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Kwota dofinansowania 34 013,00 zł. zł.

Wydarzenia