IV Sądeckie Dni Literatury to interdyscyplinarne zadanie skupione wokół tematyki literatury kryminalnej, zakładające szerokie spektrum wydarzeń promujących literaturę i czytelnictwo na Sądecczyźnie – od tradycyjnych spotkań z pisarzami zaczynając na happeningach i grze miejskiej kończąc.

Główne dwudniowe obchody IV Sądeckich Dni Literatury odbędą się na dużej scenie na płycie nowosądeckiego Rynku. 14 i 15 czerwca spotkają się z czytelnikami: Zofia Staniszewska, Igor Brejdygant, Anna Kańtoch i Max Czornyj. W centrum miasta odbędzie się również międzypokoleniowy turniej „Zbrodnia jednego wiersza – pojedynek na rymy” oraz panel dyskusyjny „Zbrodnia (nie)idealna” z udziałem Anny Kańtoch oraz Małgorzaty i Michała Kuźmińskich, którą poprowadzi Łukasz Wojtusik. Dwudniową imprezę zakończy koncert „Skazani na… sukces” – recital piosenek światowych sław w wykonaniu: Doroty Helbin (wokal), Mateusza Dudka (akordeon) i Wojciecha Wachułki (piano). Poza głównymi dniami zorganizowany zostanie szereg wydarzeń towarzyszących, przypominających mieszkańcom Nowego Sącza o literaturze przez cały 2023 rok. Młodzież zaprosimy na spotkanie z cyklu „Przygotuj się do matury” dotyczące zbrodni w literaturze i sztuce oraz do uczestnictwa w międzypokoleniowej debacie oksfordzkiej. Śladami powieści kryminalnych i detektywistycznych oraz lokalnych wątków kryminalnych przygotowana zostanie kwerenda kryminalna „Tropem nowosądeckich zbrodni”. Osoby niepełnosprawne będą pracować nad własnym ciałem, ekspresyjnością i wyrażaniem własnych emocji, po czym zaprezentują efekty swej pracy w ramach przedstawienia teatralnego. Wszyscy zainteresowani wezmą udział w konkursie fotograficznym na zdjęcie zainspirowane literaturą kryminalną. O tajemniczych wydarzeniach związanych z Nowym Sączem opowiedzą lokalni pisarze i historycy na spotkaniu „Co knują sądeccy  historycy”. Podczas podsumowującego cykl wydarzeń spotkania z Alkiem Rogozińskim, wręczone zostaną nagrody zwycięskim grupom gry miejskiej oraz laureatom konkursu fotograficznego. Projekt oprócz form tradycyjnych promowany będzie aktywnie zarówno przez samych bibliotekarzy podczas akcji „Nie bój się wypożyczyć książki” jak i mieszkańców miasta w ramach zaskakujących happeningów.

Zadanie Sądeckie Dni Literatury (edycja 2023 realizowane jest w ramach programu rządowego Partnerstwo dla książki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Kwota dofinansowania
25 163,00 zł.

Wydarzenia