VI Sądeckie Dni Literatury to interdyscyplinarne zadanie skupione wokół tematyki literatury non-fiction, zakładające szerokie spektrum wydarzeń promujących literaturę i czytelnictwo na Sądecczyźnie – od tradycyjnych spotkań z pisarzami zaczynając na happeningach i pochodzie postaci literackich kończąc.
6. edycja Sądeckich Dni Literatury skupia się wokół szeroko pojętej literatury non-fiction. Główne dwudniowe obchody literackiego święta w mieście odbędą się na dużej scenie w centrum miasta (Park im. I. Styczyńskiej). Z sądeczanami spotkają się wtedy: Dorota Majkowska-Szajer, Wojciech Tochman, Conrado Moreno, Arkady Radosław Fiedler oraz Krzysztof Zanussi. Z wykładem „Czego nie wiemy o literaturze non-fiction” wystąpi dr Paulina Małochleb. Wszystkie te wydarzenia tłumaczone będą na Polski Język Migowy przez Magdalenę Sipowicz.
W ramach zadania zorganizowane zostaną literackie happeningi przygotowane przez młodzież licealną, ulicami miasta przejdzie międzypokoleniowy pochód postaci literackich. W bibliotecznych agendach zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne dla dzieci „Poznajemy świat z Nelą Małą Reporterką”. W międzypokoleniowej debacie oksfordzkiej spotkają się seniorzy i młodzi dyskutując na temat obiektywizmu w formie przedstawiania rzeczywistości jaką jest reportaż. Sądeccy znawcy historii spotkają się z dziennikarzem, by rozważyć problematykę relacjonowania wydarzeń w mediach i literaturze faktu. W ramach wypożyczalni żywych książek z pasjonatami lokalnych dziejów spotkają się pisarze poruszający w swej twórczości kwestie lokalnej historii lub opisujących dokonania miejscowych bohaterów.
Ogłoszony zostanie konkurs poetycki „Siła przekazu tkwi w poetyckim reportażu”. W akcji promocyjnej „Świat reportaży – każdemu się marzy!” wezmą udział bibliotekarze obsługujący czytelników. Wcielą się za bohaterów literackich, zachęcając w niecodzienny sposób odwiedzających bibliotekę czytelników do udziału w wydarzeniach projektowych.
Zadanie Sądeckie Dni Literatury (edycja 2025) realizowane jest w ramach programu rządowego Partnerstwo dla książki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Kwota dofinansowania 23 800,00 zł.



























