Zapraszamy serdecznie do zwiedzania wystawy fotografii „Oddycham”, która będzie dostępna w zabytkowych piwnicach naszej biblioteki w dniach 4-29 października 2022 r.  Na ekspozycji będą Państwo mogli zobaczyć zdjęcia autorstwa: Ewy Bijak, Moniki Cichoszewskiej, Małgorzaty Dołowskiej, Katarzyny Leszczyńskiej-Kaszuby, Małgorzaty Pawelczyk, Agnieszki Pazdykiewicz, Alicji Przybyszowskiej, Joanny Sawickiej i Kamili Wiśniewskiej-Hałki.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 października 2022 r. o godz. 17:00 w zabytkowych piwnicach SBP przy ul. Franciszkańskiej 11.

Kilka słów o wystawie:

Od wielu miesięcy świat działa w rytmie epidemii SARS-CoV-2. Ze względów bezpieczeństwa, w trosce o ludzkie zdrowie i życie, wiele aktywności przeniosło się do Internetu, wiele obowiązków zaczęliśmy wykonywać zdalnie, a część instytucji i firm usługowych ograniczyła lub czasowo wstrzymała działalność. Jednak sztuka nie potrafi milczeć. To co wydarzyło się w ostatnim czasie ma wydźwięk w tym co czujemy, jak odbieramy świat. Wszystkie działania ukierunkowane na minimalizowanie skutków pandemii, wymusiły na nas nowy rodzaj tęsknoty. Tęsknoty za swobodnym poruszaniem, spotkaniami w przestrzeni publicznej.

Wystawa ta, to wielowątkowy sposób wyrazu każdej z autorek. Artystki rozwinęły wiele motywów, które pomimo ich zewnętrznej różnorodności wynikają z tej samej idei a dotykają małych lokalnych społeczeństw. Pulsuje i rezonuje oglądana w nich z wrażliwością rzeczywistość, w których formą jest wolność. Niejednokrotnie zawieszona pomiędzy intymnym obserwowaniem człowieka, pejzażu czy własnego wnętrza a oglądaniem pędzącego świat. Tworząc estetyczne obrazy, w których odgrywają znaczącą rolę nostalgia i wrażliwość, przedstawiają one ładunek emocjonalny, jaki czas nadaje rzeczywistości. 

Większość prac powstała w plenerze, co sugeruje nam obfitość tlenu. Tlen to życie, a co za tym idzie oddech. Oddech ten, symboliczny po miesiącach lockdownu. To chęć powrotu do normalności. Świadomość biegu historii rządzi sztuką naszych czasów i stanowi impulsy, jakie przenikają do samego procesu twórczego, do estetycznego znaczenia tego, co się tworzy. 

Fotografia jest takim medium, które daje możliwość posmakowania sytuacji dwa razy; w tej chwili i z perspektywy czasu. Prace do niniejszej wystawy powstały na przestrzeni ostatniego roku, trudnego roku. Autorki fotografii tworzą w różnych zakątkach Polski, a jednak spotkały się właśnie na tej wystawie. Zmagały się z wyzwaniem nie do końca poznanym, trudnym do zrozumienia i pełnym ograniczeń. Niejako na przekór temu udało się zorganizować pierwsza tego typu wystawę, która będzie prezentowana w kilku miastach polski. 

/Alicja Przybyszowska/

EWA BIJAK

Urodzona i zamieszkała w Białymstoku. Członek rzeczywisty Fotoklubu RP. Od Wielu lat uczestniczy w działaniach na rzecz fotografii. Członek Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego „Przeciw Nicości” im. Mieczysława Wielomskiego, Stowarzyszenia Miłośników Kultury i Dziedzictwa Miejskiego „Białystok z drewna”. Współorganizator warsztatów fotograficznych, plenerów fotograficznych. Autorka wystaw indywidualnych, współautorka wystaw zbiorowych. Laureatka konkursów i wyróżnień w zakresie fotografii. Interesuje się fotografią krajobrazową, portretową i reportażową. Otwarta jest też na inne rodzaje sztuk wizualnych. Poprzez fotografię chce utrwalać piękno, opowiadać, zwracać uwagę na ważne dla niej zjawiska, przestawiać świat ten bliski i daleki.

MONIKA CICHOSZEWSKA

Fotografka. Pilotka paralotni, podróżniczka. Fotografuje wielkoformatowymi aparatami oraz camera obscura. Zwolenniczka pracy w ciemni, procesów manualnych i chemicznych w fotografii. Szczególne miejsce w sferze jej zainteresowań zajmuje XIX-wieczna technika mokrego kolodionu, którą wybrała jako medium przekazu artystycznego. Pociąga ją eksperymentowanie oraz niewiadoma wynikająca ze specyfiki procesu, który ma dla niej wartość emocjonalną. Jak mówi: „Jestem Twórcą od samego początku do jego końca. Tylko ja i „alchemia” mamy wpływ na ostateczny wygląd zdjęcia, na wszystkie jego aspekty, niedoskonałości i wydźwięk”.

W 2017 r. znalazła się w gronie wybranych DEBUTS 2017 i wzięła udział w prestiżowej wystawie w Lille, w Galerii Maison de la Photographie. W 2021 r. otrzymała główną nagrodę „Wystaw się” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu „Znaki czasu” w postaci wystawy indywidualnej. Od 2021 r. członkini Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców. Jej prace były wystawiane w VI Piotrkowskim Biennale Sztuki oraz na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Francji, USA i Hiszpanii. Finalistka międzynarodowych konkursów FAPA, TIFA, APA, ND, MIFA, Spider, Art Limited, a jej prace były publikowane między innymi w Shots Magazine USA, Hand Magazine, USA, Art Vue, Belgia.

KRYSTYNA MAŁGORZATA DOŁOWSKA

Absolwentka Wyższego Studium  Fotografii w Warszawie i PWSFTiT im. St. Schillera w Łodzi (specjalizacja fotografia). Prezes Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców. Dyrektor Fundacji „Fotografia dla Przyszłości”. Dyrektor Wyższego Studium Fotografii (2000-2011), Kierownik Studium Instruktorów Fotografii i Technik Audiowizualnych (2008-2011). Wykładowca UTW Politechnika Warszawska.  W latach 1996-2019 organizator cyklicznych plenerów i warsztatów fotograficznych dla młodzieży i dorosłych. Od 1992 r. juror krajowych i międzynarodowych konkursów fotograficznych. Od 1998 r. prowadzenie grup twórczych, obecnie AFA9.

Twórczość w zakresie fotografii: kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, udziały w wystawach zbiorowych, prelekcje i spotkania autorskie. Otrzymała medale, odznaki i dyplomy za działalność na rzecz fotografii polskiej m.in. Zasłużony działacz kultury (2000), Złoty medal Zasłużony dla fotografii polskiej (2009), Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010).

KATARZYNA LESZCZYŃSKA-KASZUBA

Rocznik’75. Fotografik, grafik, ceramik, garncarz. Członek rzeczywisty Fotoklubu RP, Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, Polish Women Photographers, Grupy „Bez Nazwy” oraz Związku Ceramików Polskich. Fotografuje od dzieciństwa, a obiektyw z pierwszego Zenita służy jej do dziś. Uwiecznia sytuacje zastane, a jeszcze chętniej te wykreowane. Lubi eksperymenty, poszukiwania, zdjęcia nieoczywiste i grafizujące. Zawodowo związana z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu. Prowadzi Sekcję Ceramiki oraz Pracownię Fotograficzną Mok Olkusz. Jest pomysłodawcą oraz kuratorem Galerii Fotografii Interferencje. Od wielu lat prowadzi działalność gospodarczą i własną pracownię artystyczną w dziedzinie ceramiki, rzeźby, fotografii, szeroko pojętych sztuk wizualnych. W dziedzinie garncarstwa historycznego oraz rekonstrukcji wczesnego średniowiecza współpracuje z wieloma muzeami i instytucjami kultury. W chwili obecnej studiuje Komunikację Wizualną i Multimedia na kierunku Grafika AHE w Łodzi.

Stypendystka Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia artystyczne za rok 2022/2021. Laureatka międzynarodowych konkursów, m.in. złotego medalu, dwóch brązowych, szeregu wyróżnień honorowych oraz akceptacji. Autorka kilku indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w tym zagranicznych. Ostatnie publikacje książkowe: „Limitless Nature”, „Human Body is Art”, „Volumes of Darkness” wydawnictwa Bruxelles Art Vue.

MAŁGORZATA PAWELCZYK

Urodzona w Jeleniej Górze, obecnie od 25 lat mieszka w Białymstoku. Informatyk, pasjonatka podróży i fotografii. Szczególnym sentymentem darzy podlaskie krajobrazy przyrody oraz kulturowe. Niestrudzona miłośniczka podlaskiej przyrody. Fotografią zajmuje się od 2013 r. Przemierza Podlasie w poszukiwaniu pięknych krajobrazów, zapomnianych wioseczek i cudów natury. Fascynacje Podlasiem stara się zamknąć w kadrze. Inicjatorka i animatorka grupy hobbystyczo-fotograficznej „Lajkowe spotkania z fotografią”.

Członek Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego. Rzeczywisty członek Fotoklubu Rzeczpospolitej Stowarzyszenie Twórców. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla kobiet – Babie Lato oraz fanpage w mediach społecznościowych, FB – Wędrówki Wiatrem Podszyte.

Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów fotograficznych oraz akceptacji konkursów międzynarodowych. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, w tym zagranicznych.

AGNIESZKA PAZDYKIEWICZ

Urodzona i zamieszkała w Gdańsku. Członek rzeczywisty Fotoklubu RP – Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. Członek Polish Women Photographers. Fotoreporterka w Cover Press. W 2022 r. ukończyła z wyróżnieniem Sopocką Szkołę Fotografii. Laureatka licznych nagród i wyróżnień w konkursach polskich i międzynarodowych. Autorka wystaw indywidualnych, zbiorowych i pokonkursowych. Tworzy w nurcie fotografii dokumentalnej i portretowej. Punktem wyjścia najczęściej jest człowiek. Jego kondycja we współczesnym świecie. Kruchość, przemijanie i ulotność. Przeszłość, która osadza się w przyszłości.

ALICJA PRZYBYSZOWSKA

Urodzona w Nowym Sączu, gdzie nadal mieszka i czerpie inspiracje do swojej twórczości. Studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Pracuje głównie w technice cyfrowej. W jej pracach można odnaleźć elementy fotografii konceptualnej, szeroko pojętego pejzażu, fotografii socjologicznej i podróżniczej. Pomysłodawczyni i kuratorka kilkunastu konkursów fotograficznych. Jurorka w konkursach krajowych i międzynarodowych. Doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat przekazuje podczas różnego rodzaju paneli dyskusyjnych, spotkań, warsztatów oraz jako wykładowca. Od 2016 r. członkini Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców. W 2021 roku uzyskała tytuł Excellence FIAP Silver nadawany przez z Fèderation Internationale de I`Art. Photographique (FIAP) w Luxemburgu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury.

Autorka szesnastu wystaw indywidualnych. Swoje prace prezentowała w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w: Słowacji, Finlandii, Armenii, Szwecji, Ukrainie, Indiach, Czeskiej Republice, Macedonii, Bośni i Hercegowinie Gruzji, Bułgarii, Etiopii, Czarnogórze, Serbii, Azerbejdżanie, Grecji, Norwegii, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, Litwie, Gwatemali, Tunezji, Niemczech, Singapurze, Wielkiej Brytanii. Swoje prace poddaje konfrontacjom na konkursach fotograficznych w Polsce i na całym świecie, zdobywając ponad 100 prestiżowych nagród.

Odznaczona Medalami: „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości (1918-2018) przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskie oraz odznaczona Srebrnym Medalem „Za Fotograficzną Twórczość” przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 25-lecia. Laureatka III edycji Rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej. Prace jej były publikowane w czasopismach branżowych oraz wielu katalogach pokonkursowych. Ponadto fotografie jej trafiły też jako artystyczne dziedzictwo FIAP oraz do kolekcji prywatnych w kraju i za granicą.

JOANNA SAWICKA

Fotografią pasjonuje się od kilkunastu lat, podróżuje po Polsce, żeby uchwycić na zdjęciach różnorodność jej krajobrazu, w ostatnim czasie na nowo odkrywa
uroki Podlasia gdzie mieszka. Fotografowanie jest dla niej sposobem na oderwanie się od codzienności i utrwalaniem piękna otaczającego świata. Jest też nieustannym poszukiwaniem dobrego światła, tematu, inspiracji. Ulubione dziedziny fotografii to pejzaż, reportaż, fotografia uliczna, fotografia
kreacyjna. Członkini Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego -BTF, fotograficznego Stowarzyszenia „Przeciw Nicości” im. Mieczysława Wielomskiego, a także  Ogólnopolskiej Fotograficznej Grupy Twórczej ART FOKUS 13. Od 2020 członkini Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców,
w którym uczestniczy w działaniach Grup Twórczych Photo Industrial Team i Modern Pictorial Photo. Organizatorka kilku wystaw indywidualnych i uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Laureatka wielu konkursów w Polsce i za granicą. W ramach działalności w Stowarzyszeniu Miłośników Kultury i Dziedzictwa
Miejskiego „Białystok z drewna” współprowadziła warsztaty fotograficzne we współpracy z Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego a także cykliczne warsztaty
fotograficzne w ramach projektu „Bojarska Akademia”, współtworzonego z Galerią im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

KAMILA WIŚNIEWSKA-HAŁKA

Pochodzi z Olsztyna. Tu się urodziła i tu nadal mieszka i pracuje. Z zawodu – prawnik, z zamiłowania – fotograf. Fotografuje od pięciu lat, realizując się w fotografii pejzażowej, przyrody i macro. Inspiracje czerpie z piękna warmińskich pól, lasów i jezior, ale fotografuje również w Bieszczadach.
Jest członkiem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody (Okręg Warmińsko-Mazurski) oraz Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Blur”. W 2021 r. uzyskała tytuł Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (AFIAP).
Jej prace były nagradzane i wyróżniane w wielu konkursach w kraju i zagranicą. Zdobyła między innymi wyróżnienie w międzynarodowym konkursie fotografii przyrodniczej „Magical Nature” Nature Photography of the Year w Słowenii, srebrny medal w konkursie The International Exhibition of Art Photography Motion 2020 (Macedonia), IAAP Ribbon w konkursie 7th International Photography Contest of AFAD (Turcja). W Polsce jej zdjęcia były doceniane i nagradzane w takich konkursach jak „Pejzaż Polski”, „Polska jest piękna”, „Taki Pejzaż”, „Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne” czy „2nd Wojnicz Photo Print”. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, w tym między innymi w Turcji, Serbii, Macedonii, Słowenii, Czarnogórze, Islandii.