21 czerwca 2o22 r. w bibliotecznej czytelni odbyło się spotkanie autorskie z Agatą Tobiasz połączone z promocją książki „Zakochany w górach i lasach. O wędrówkach Szczęsnego Morawskiego”, która pokazuje znanego XIX-wiecznego historyka, archeologa, publicystę i powieściopisarza jako zwykłego człowieka, wędrowca i turystę zauroczonego krajobrazem Sądecczyzny.

Spotkanie poprowadził znany sądecki historyk Jakub Bulzak.

Szczęsny Morawski (1818-1898), człowiek wielu talentów, był wizytówką nie tylko Starego Sącza, ale i całej Sądecczyzny. Pod koniec życia jego sława przygasła, a po śmierci zasługi i utwory zostały zapomniane. Zupełnie niesłusznie, bo jego teksty publicystyczne i wspomnienia o wędrówkach, napisane z pewnością trochę na marginesie głównych zainteresowań historycznych, są dzisiaj unikatowym świadectwem życia epoki. To perełki, które mimo czasem archaicznego już języka, sprawią radość nie tylko miłośnikom regionu. I gdyby Szczęsny Morawski nie pozostawił po sobie innych dzieł, to z samych tekstów publicystycznych i wspomnień zbudowałby sobie pomnik wdzięczności.

 

Agata Tobiasz – historyk literatury i pedagog. Absolwentka II LO im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (polonistyka) i Papieskiej Akademii Teologicznej (dziennikarstwo). Magisterium z poezji Stanisława Barańczaka i Adama Zagajewskiego. Studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pod kierunkiem prof. Józefa Ferta; obrona dysertacji Podróże po Sądecczyźnie w pierwszej połowie XIX wieku. Autorka kilkudziesięciu rozpraw podejmujących tematykę twórców i dzieł związanych z Sądecczyzną (m.in. o Szczęsnym Morawskim, Józefie Łepkowskim, Boguszu Zygmuncie Stęczyńskim, Żegocie Paulim, Ludwiku Zejsznerze, Wojciechu Gersonie, Józefie Śmigielskiej, Karolu Bołoz Antoniewiczu). Współpraca z „Rocznikiem Sądeckim”, „Almanachem Muszyny”, „Zeszytami Sądecko-Spiskimi”, „Wierchami”, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.