24 marca 2026 r. w czytelni biblioteki głównej odbyło się spotkanie autorskie z Anetą Godynią – genealożką, badaczką historii rodzinnych i popularyzatorką mikrohistorii, która od lat przywraca pamięć o naszych przodkach. Autorka promowała swoją książkę „Wiejskie dzieci. Kiedy nasi przodkowie byli mali” – poruszającą opowieść o dzieciństwie na polskiej wsi przełomu XIX i XX wieku oraz w czasach II Rzeczypospolitej.

Publikacja autorki jest spojrzeniem na historię z perspektywy najmłodszych – dzieci, które od wczesnych lat uczestniczyły w pracy dorosłych, doświadczały biedy, głodu i chorób, a jednocześnie miały swoje marzenia, emocje i małe radości. Podczas spotkania Aneta Godynia opowiadała o dzieciństwie w XIX-wiecznych chłopskich rodzinach; o codziennym trudzie, wychowaniu, edukacji, zabawach i relacjach rodzinnych.

Rozmowę z autorką prowadziła Teresa Ortyl.

ANETA GODYNIA

Zawodowo zajmuje się genealogią. Od lat w archiwach bada historie rodzinne i pomaga odnajdywać krewnych rozdzielonych przez dziejowe zawirowania. Swoją pracą przywraca pamięć, więzi i poczucie przynależności. Twórczyni jednej z największych w Polsce społeczności internetowych poświęconych mikrohistorii – Galicyjskie Drzewo na Instagramie, projektu, w którym poprzez archiwalia, opowieści rodzinne i kontekst historyczny przybliża codzienność życia naszych przodków.