27 lipca 2024 r. w ramach akcji podróżniczo-czytelniczej „Kolej na książkę, książka na kolej” miało miejsce spotkanie autorskie i warsztaty plastyczne z Beatą Sabałą-Zielińską, która opowiedziała o pracy czworonogów w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Beata Sabała-Zielińska opowiedziała przede wszystkim o bohaterach książki „TOPR. O psie, który został ratownikiem” – prawdziwej historii o psach, które ratują ludzi w górach. Wszyscy bohaterowie tej książki istnieją lub istnieli naprawdę. Nawet ich imiona są prawdziwe. Sekcja psów lawinowych, w której jest obecnie siedem psów, działa w TOPR-ze od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku – i ma się doskonale. Uczestnicy spotkania autorskiego i warsztatów poznali losy czworonożnych ratowników górskich. Mali słuchacze wraz z opiekunami dowiedzieli się jak zwierzęta zostają jednymi z najlepszych psów lawinowych na świecie, wysłuchali opowieści o Verze, owczarku niemieckim, który przez dekadę służył w elitarnej grupie TOPR-u i stworzyli własne portrety psów, które ratują życie. Wydarzenia odbyły się na Dworcu PKP w Nowym Sączu oraz na Placu Religijno-Turystycznym w Piwnicznej-Zdroju.

Spotkaniu towarzyszyło spotkanie z psem ratownikiem, o którego pracy opowiedział Bartosz Wesołowski – Prezes Grupy Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz.

Spotkanie autorskie i warsztaty z Beatą Sabałą-Zielińską były częścią zadania „Kolej na książkę, książka na kolej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Beata Sabała-Zielińska –  dziennikarka radiowa, pisarka. Jako rodowita góralka przez dekadę opowiadała słuchaczom Radia ZET o problemach i ciekawostkach z Podhala i okolic, nadając swoim relacjom niepowtarzalny zadziorny charakter. Jest autorką swoistego dziennikarskiego pamiętnika pt. „Radio-aktywna Sabała, czyli jak zostałam głosem z Zakopanego”, a także współautorką (z Pauliną Młynarską) książek „Zakopane odkopane – lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska” i „Zakopane – nie ma przebacz!”, które są oryginalnymi przewodnikami po stolicy Tatr. Zajmuje się głównie tematyką górską. Jej książki „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” i „Pięć Stawów. Dom bez adresu” przez długi czas nie schodziły z list

bestsellerów. W styczniu 2024 roku wydała książkę „TOPR. O psie, który został ratownikiem”. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Instytucie Dziennikarstwa, a w studenckiej rozgłośni UJOT FM, którą założyła, szlifuje nowe radiowe talenty.