Serdecznie zapraszamy dzieci do udziału w spotkaniu autorskim i warsztatach plastycznych z Beatą Sabałą-Zielińską – pisarką i dziennikarką, która opowie o pracy czworonogów w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Spotkanie odbędzie się 27 lipca br. (sobota) o godz. 10:15 na Placu Turystyczno-Religijnym św. Jana Pawła II w Piwnicznej-Zdroju (ul. Krakowska 6).

Wydarzenie jest częścią akcji podróżniczo-czytelniczej „Kolej na książkę, książka na kolej” – zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń całego dnia.

Beata Sabała-Zielińska opowie przede wszystkim o bohaterach książki „TOPR. O psie, który został ratownikiem” – prawdziwej historii o psach, które ratują ludzi w górach. Wszyscy bohaterowie tej książki istnieją lub istnieli naprawdę. Nawet ich imiona są prawdziwe. Sekcja psów lawinowych, w której jest obecnie siedem psów, działa w TOPR-ze od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku – i ma się doskonale.
Chcecie poznać losy czworonożnych ratowników górskich? Chcecie dowiedzieć się, jak zostają jednymi z najlepszych psów lawinowych na świecie? Chcecie poczuć, jak to jest założyć na grzbiet czerwone szelki z błękitnym krzyżem? Posłuchajcie opowieści Beaty Sabały-Zielińskiej o Verze, owczarku niemieckim, który przez dekadę służył w elitarnej grupie TOPR-u.


Spotkanie autorskie i warsztaty z Beatą Sabałą-Zielińską są częścią zadania „Kolej na książkę, książka na kolej” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Wstęp na wydarzenie bezpłatny.
Jeżeli chcesz skorzystać z przejazdu specjalnym muzycznym pociągiem, który przywiezie Cię na spotkanie i warsztaty z Nowego Sącza, zarezerwuj bezpłatny bilet, który odebrać można w wypożyczalni głównej przy ul. Franciszkańskiej 11. Można również zarezerwować miejsca telefonicznie: 18 443-87-52 wewn. 29 bądź mailowo: promocja@sbp.nowysacz.pl.


Beata Sabała-Zielińska –  dziennikarka radiowa, pisarka. Jako rodowita góralka przez dekadę opowiadała słuchaczom Radia ZET o problemach i ciekawostkach z Podhala i okolic, nadając swoim relacjom niepowtarzalny zadziorny charakter. Jest autorką swoistego dziennikarskiego pamiętnika pt. „Radio-aktywna Sabała, czyli jak zostałam głosem z Zakopanego”, a także współautorką (z Pauliną Młynarską) książek „Zakopane odkopane – lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska” i „Zakopane – nie ma przebacz!”, które są oryginalnymi przewodnikami po stolicy Tatr. Zajmuje się głównie tematyką górską. Jej książki „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” i „Pięć Stawów. Dom bez adresu” przez długi czas nie schodziły z list

bestsellerów. W styczniu 2024 roku wydała książkę „TOPR. O psie, który został ratownikiem”. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Instytucie Dziennikarstwa, a w studenckiej rozgłośni UJOT FM, którą założyła, szlifuje nowe radiowe talenty.