11 września 2024 r. w bibliotecznej czytelni odbyło się spotkanie autorskie z Danutą Sułkowską – pisarką, publicystką i krytykiem literackim, która promowała swą najnowszą powieść science fiction „Atarowie”. Rozmowę poprowadził poeta i prozaik Paweł Szeliga.


Danuta Sułkowska – pisarka, publicystka, krytyk literacki, Wiceprezes Krakowskiego Oddziału Związków Literatów Polskich, redaktor naczelna Literata Krakowskiego, redaktor Almanachów Krakowskiej Nocy Poetów (43-52). Autorka licznych publikacji w prasie literackiej, laureatka ogólnopolskich konkursów literackich oraz III edycji konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Przez kilkanaście lat współpracowała z Kurierem Starosądeckim, gdzie drukowała artykuły o historii miasta i aktualnych wydarzeniach kulturalnych w nim. Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, inicjatorka i współorganizatorka ogólnopolskich konkursów poetyckich: „Stary Sącz. Witraż poetycki” (na 750-lecie miasta) oraz „O Wawrzyn Sądecczyzny” (XI edycji). Członkini jury, redaktor almanachów pokonkursowych.

Publikacje książkowe:

„Czas poezji” (wiersze), Kraków 1997

„Ludzie i wiatr” (wiersze), Kraków 1999

„Dojrzewa światło dnia” (wiersze), Kraków 2003

„Olśnienia, tudzież osobiste wycieczki pod adresem bliźniego mego” (fraszki i aforyzmy), Kraków 2004

„Za klauzurą. Starosądecki klasztor Klarysek od założenia do współczesności” (rzecz popularnonaukowa), I wydanie – Stary Sącz 2006, II wydanie – Stary Sącz 2013

„Rzeka” (wiersze), Kraków 2010

„Garbus” (powieść obyczajowa), Stary Sącz 2013

„Manipulowanie zegarem” (wiersze), Kraków 2015

„ŚLADY NA WODZIE. Wiersze wybrane”, Kraków 2022

„Atarowie” (powieść science fiction), Kraków 2023

”Atarowie to pozycja dość nieoczekiwana w dorobku Danuty Sułkowskiej – poetki, eseistki, autorki tekstów historycznych i krytycznoliterackich, słowem, pisarki kojarzonej z poważniejszą, nawet filozoficzną tematyką. Tymczasem leżąca przed nami książka jest powieścią science fiction, w dodatku garściami czerpiącą motywy z legend i baśni o… smokach. Myliłby się jednak ten, kto by sądził, że historia ta jest całkowicie wyrwana z kontekstu wcześniejszej twórczości Sułkowskiej – kaprys znudzonego umysłu. Przeciwnie, w Atarach odbija się wiele, jeśli nie większość, tematów charakterystycznych dla tej pisarki. Wśród najciekawszych wymienić warto motyw wędrówki w czasie, poszukiwania sensu istnienia, przemijania będącego trwaniem oraz poczucia przynależności do kultury poprzez wspólne dziedzictwo, przejawiające się czasem przez myślenie magiczne. Forma science fiction pozwala autorce bawić się owymi tematami (do tej pory wykorzystywanymi przez Sułkowską głównie w formie metaforycznej), w zupełnie nowy, bardziej dosłowny, czy wręcz swawolny (z braku lepszego określenia), a jednocześnie stanowiący wyzwanie dla wyobraźni sposób. Poważna poetka z wierszy „U siebie” czy „Trwanie” zdaje się puszczać do nas oko, zapraszając do „zawieszenia niewiary” jak nazwałby to Coleridge, podążenia za bohaterami i zagłębiania się w fabułę w całej jej fantastyczności”[…].

                                                                                                                                                                                        Justyna Sułkowska – Bajdo