22 września 2021 r. w Sali Reprezentacyjnej im. Stanisława Małachowskiego w nowosądeckim Ratuszu odbyło się spotkanie autorskie z Elżbietą Cherezińską, autorką bestsellerowych powieści historycznych. Spotkanie, które poprowadził Wojciech Molendowicz, patronatem honorowym objął Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Spotkanie z autorką „Legionu”, „Odrodzonego królestwa” czy „Królowej” odbyło się w ramach projektu Moda na lekturę, promującego książkę i czytelnictwo głównie wśród młodzieży. Zadanie dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Elżbieta Cherezińska jest autorką głównie książek historycznych. To mistrzyni w osadzaniu świata przedstawionego powieści w historycznych ramach. Pisarka odkryła w polskiej literaturze lukę, którą skrupulatnie od lat zapełnia. W 2009 roku ukazała się pierwsza część „Północnej drogi” – historii o wikingach zamieszkujących Skandynawię w X i XI wieku. Na serię tę składają się powieści „Saga Sigrun”, „Ja jestem Halderd”, „Pasja według Einara” oraz „Trzy młode pieśni”. W międzyczasie pisarka rozpoczęła pracę nad swoją sagą na temat Piastów. Opowieść szczegółowo opisująca kondycję Polski i Europy na skraju drugiego tysiąclecia rozpoczęła się powieścią zatytułowaną „Gra w kości”. W kolejnej odsłonie swojej twórczości Elżbieta Cherezińska przenosi swoich czytelników do czasów panowania najpierw króla Przemysła II, a następnie króla Władysława Łokietka. Seria „Odrodzone królestwo” opisuje dzieje naszego kraju po rozbiciu dzielnicowym. Kolejny cykl powieściowy autorstwa Cherezińskiej to „Harda królowa”, którego fabuła koncentruje się na często pomijanej postaci siostry Bolesława Chrobrego, Świętosławy, która została królową Szwecji i Danii. Obejmuje dwa tomy: „Harda” oraz „Królowa”.
Inne książki, które wyszły spod pióra Elżbiety Cherezińskiej, to „Legion” – umiejscowiona w czasach bliższych współczesności, bo podczas II wojny światowej, opowieść o Brygadzie Świętokrzyskiej, oraz „Turniej cieni” – historia z lat trzydziestych XIX wieku, ukazująca losy trzech Polaków, rozgrywająca się na Syberii, nad Morzem Czarnym i w dalekim Afganistanie. Książki Elżbiety Cherezińskiej cenione są tak przez czytelników, jak i przez krytyków, co przełożyło się na dojście „Korony śniegu i krwi” do finału Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia w 2013 roku, zwycięstwo „Niewidzialnej korony” w plebiscycie TVP Kultura na „Najgorętszą książkę lata” oraz uzyskanie przez „Legion” tytułu „Książki Roku 2013”, przyznawanego przez Magazyn Literacki Książki w 2014 roku.