24 maja br. w Sali Reprezentacyjnej nowosądeckiego Ratusza odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „INDEKS KSIĄG ZALECANYCH CZYLI PRAWO DO KULTURY”, podczas którego gościliśmy człowieka renesansu – prof. dra hab. Jerzego Stelmacha.

Profesor nauk prawnych, teoretyk i filozof prawa jest autorem i współautorem licznych książek i publikacji nie tylko prawniczych ale z różnych dziedzin naukowych.

Jego teksty poruszają m.in. psychologiczne kwestie poznania potocznego i naukowego,  fenomen mądrości i głupoty, modele negocjowania i sposoby rozwiązywania problemów zarówno w sytuacjach codziennych jak i biznesowych. Szczególnie promowana podczas spotkania najnowsza pozycja „Ciekawość” (wykorzystana na okładce książki reprodukcja obrazu „Lucyfer” Tadeusza Makowskiego stanowi również tło plakatu promującego wydarzenie) przedstawia trzy perspektywy trzech filozofów (współautorami książki są Bartosz Brożek i Michał Heller) na tytułowy fenomen ciekawości.


Organizatorami cyklu „INDEKS KSIĄG ZALECANYCH CZYLI PRAWO DO KULTURY” prezentującego nietuzinkowe sylwetki prawników i literatów jest Sądecka Biblioteka Publiczna oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie. Mamy nadzieję, że cykl przypadnie Państwu do gustu poszerzając nasze horyzonty i wiedzę o nowe literackie spojrzenie.


Prof. dr hab.  Jerzy Stelmach (ur. 1954) jest filozofem, prawnikiem i kolekcjonerem sztuki. Zawodowo związany z macierzystą uczelnią jako wykładowca teorii prawa, wstępu do prawoznawstwa i sztuki negocjacji prawniczych. Kierownik Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej UJ, doktor honoris causa uniwersytetów w Heidelbergu i Augsburgu.

Autor kilkunastu monografii i wielu artykułów naukowych z zakresu filozofii i teorii prawa.
Najważniejsze publikacje książkowe:
Filozofia prawa XIX i XX wieku, 1998 (wspólnie z R. Sarkowicz)
Współczesna filozofia interpretacji prawniczej, 1999
Teoria prawa, 2001 (wspólnie z R. Sarkowicz)
Kodeks argumentacyjny dla prawników, 2002
Metody prawnicze, 2004 (wspólnie z B. Brożek)
Dziesięć wykładów o ekonomii prawa, 2007 (wspólnie z B. Brożek, W. Załuski)
Paradoksy bioetyki prawniczej, 2010 (wspólnie z B. Brożek, M. Soniewicka)
Sztuka negocjacji prawniczych, 2010 (wspólnie z B. Brożek)
Uporczywe upodobanie. Zapiski kolekcjonera, 2012
Fenomen normatywności, 2013 (wspólnie z A. Brożek, J. Stelmach)
Negocjacje, 2014 (wspólnie z B. Brożek)
Sztuka manipulacji, 2018
Szkice z filozofii głupoty, 2020 (wspólnie z B. Brożek, M. Heller)
Psychologia potoczna w myśleniu prawniczym, 2022 (wspólnie z J. Stelmach)
Ciekawość, 2023 (wspólnie z B. Brożek. M. Heller)