Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Poezja ze szminką” promującego twórczość lokalnych poetek.

Tym razem z czytelnikami spotka się Stanisława Widomska – rodowita piwniczanka, poetka oraz autorka prozy i tekstów dla dzieci, której twórczość jest mocno zakorzeniona w pejzażu sądeckim. Jej wiersze są doskonałym przykładem jak przyroda i krajobraz inspirują podmiot liryczny a natura staje się bodźcem do rozbudowanych poetyckich skojarzeń.

Spotkanie odbędzie się 24 lipca br. (środa) o godz. 17:00 pod pomnikiem Adama Mickiewicza na nowosądeckich Plantach.

Wstęp wolny.

Spotkania „Poezja ze szminką” są częścią zadania Sądeckie Dni Literatury dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Tegoroczna edycja literackiego święta w mieście dotyczy szeroko pojętej literatury kobiecej i tworzonej przez kobiety – w tym również poezji.
Cykl spotkań z lokalnymi poetkami ma za zadanie promocję poezji regionu i zwrócenie uwagi na jej rolę w tworzeniu poetyckiej mapy Polski. Wyjątkowy klimat spotkań zapewnia klimatyczne miejsce przy pomniku Adama Mickiewicza, w zielonym sercu naszego miasta.

Patrzyłam na deszcz i płakałam

znowu wchodzę w chłód poranka
próbuję zapomnieć o tylu rzeczach
które przecież nie mogły się wydarzyć
(naprawdę przez chwilę tak pomyślałam)

krople deszczu spływają
na moje pragnienia
cena życia musi się dopełnić
nie oczekuję niczego

wczoraj
patrzyłam na deszcz i płakałam byłam
pogodzona
zbyt wielką rzeczą jest
nie płakać

                 /Stanisława Widomska „Pejzaż dźwięków”/


Stanisława Widomska – ur. 1974 roku, rodowita piwniczanka, poetka, autorka prozy dziecięcej. Debiutowała, mając 16 lat, na łamach pisma „Głos sądecki” w 1990 r. Wiersze i opowiadania publikowała w licznych antologiach i czasopismach, m.in. w „Almanachu Sądeckim”, „Znad Wilii”, „Znad Popradu”, „Gazecie Kulturalnej”. Brała udział w warsztatach dziennikarskich w Krakowie i uczestniczyła w imprezach poetyckich, m.in.  festiwalu poetyckim „Maj nad Wilią”, „Jesienie literackie” oraz „Międzynarodowa Jesień Galicyjska”. Jest także autorką scenariuszy do słuchowisk w „Studio ZAPIS”. Od 1997 roku była członkinią Klubu Literackiego Sądecczyzna. Obecnie należy do Sądeckiego Klubu Literackiego. Współpracuje z kwartalnikiem literackim „PoeZine”.

Wydała tomiki wierszy: W zakątku nieba (1998), Pejzaż dźwięków (2002), Nim zedrę zasłonę (2008), Dojrzewanie lata (2011).