„Cenię szczerość i czułość życia bez uprzedzeń, bez ciasnoty umysłowej i mściwości wobec tych, którzy skrzywdzili, chociaż podobno zemsta jest rozkoszą bogów.
A najcenniejsze jest to, że mogę żyć i realizować swoje pasje w przepięknym krajobrazie wśród wielu dobrych ludzi. Że Bóg wciąż napełnia mnie energią twórczą, zachęca do działania i patrzy na to co robię przychylnym okiem. […]”

/Barbara Krężołek-Paluch/

21 sierpnia br. w czytelni Biblioteki Głównej odbyło się spotkanie z Barbarą Paluchową – artystką-plastyczką, redaktorką, animatorką kultury oraz poetką, piszącą zarówno w języku literackim jak i w gwarze Górali Nadpopradzkich i Pogórzan. Autorka jest laureatką głównych nagród w wielu prestiżowych polskich konkursach poetyckich.

Podczas spotkania Barbara Paluchowa promowała swoją najnowszą książkę pt. „Helka z ziemi niczyjej”. Książka licząca ponad 500 stron, jest poświęcona pamięci babci autorki – Wiktorii oraz jej mamy Heleny (tytułowa Helka). To opowieści o życiu w PRL-u i po nim, którą autorka pisała przez kilka lat w oparciu o wspomnienia własne, braci oraz koleżeństwa ze szkoły, harcerstwa i studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, mieszkańców Krynicy i Piwnicznej. Jak mówi Barbara Paluchowa, owa publikacja „to jest opis życia wspólnoty, dlatego że w tej wspólnocie przez 80 lat mojego życia, przewinęło się przez to życie wiele ludzi, koleżanek, kolegów, studentów, profesorów, różnych ludzi, dzięki którym ja zyskałam wejście w świat szerokie.”

„Konwencja oryginalna, ni to pamiętnik, ni to wspomnienia, dosłownie proza i poezja życia wspólnoty. Po zapoznaniu się z tym tezaurusem – ogrodem plewionym i nieplewionym myśli, wspomnień, sztuki słowa, sztuk plastycznych, no i pięknego spełnienia pasji – Region, Polska, Krynica, Kraków, Piwniczna, moim oczom ukazała się Pani w całej swej złożoności ducha i ciała, splątania talentów i darów Bożych, ale także mnogości ludzkich fascynacji pięknem, poezją, drugim człowiekiem. […]”

/Kazimierz Ożóg

Spotkanie prowadziła Danuta Sułkowska – pisarka, publicystka, krytyk literacki, członek Związku Literatów Polskich.

Jest taka ścieżka
Jest taka ścieżka ukryta w nas,
Którą idziemy jeden raz.
Pnie się pod górę, prowadzi w dół,
Ale przeważnie, tak pół na pół.
I rozstępuje się przed nią czas,
Jak mórz głębina, jak gęsty las,
A to co było, sypie się w pył,
To jak się żyło i kto kim był.
I nikt nie stanie na drodze nam,
Bo każdy ścieżką wędruje sam.
Do ostatniego tchu, kresu sił,
Wplątany w siatkę tętnic i żył.
Jak zagoniony zwierz pędzi świat.
Co krok zarasta wędrówki ślad…
Gdy odejdziemy, czy o nas ktoś
Powie:
W porządku był z niego gość?

BARBARA PALUCH (Paluchowa) z d. Krężołek 

Honorowa Obywatelka Piwnicznej-Zdroju. Kawaler Orderu Uśmiechu. Odznaczona Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Urodzona w Kobylance w Beskidzie Niskim. Art. plastyk, poetka – pisze w języku literackim, w gwarze górali nadpopradzkich i pogórzan, animatorka kultury, przez 22 lata do dzisiaj redaktor naczelna miesięcznika lokalnego „Znad Popradu”. Od urodzenia związana z Ziemią Sądecką, szczególnie z uzdrowiskami Krynicą i Piwniczną- Zdrojem, gdzie mieszka od 51 lat i tworzy. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków oddz. Nowy Sącz, Związku Literatów Polskich oddz. Kraków. Zadebiutowała poetycko w roku 1986 na łamach „Gazety Krakowskiej”. W twórczości literackiej, publicystycznej i plastycznej Barbary Paluchowej bardzo mocno obecna jest tematyka dotycząca regionu Beskidu Sądeckiego i Małopolski. Pracowała jako Plastyk Miejski Nowego Sącza oraz kierunku artystycznego w Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Przełom” w Nowym Sączu. Zwolniona po stanie wojennym w 1983 r. za czynne popieranie NSZZ „Solidarność”.

Autorka 14 tomików poezji, w tym jednego dwujęzycznego „Kusoczek Beskida”, wydanego przez ambasadę polską i Polonię w Sankt Petersburgu, dwuczęściowego autorskiego albumu o dziedzictwie kulturowym Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój „Dar Pamięci  – dawni ludzie, rodziny, dawne domy” i 3 książeczek dla dzieci, które sama ilustrowała: „Za co babcia kocha Kraków”, „O kwiatach i Agatce niejadce” oraz  O góralce Hanusi i panience Danusi”.

Współtworzyła album o Piwnicznej „Kraina Popradem opasana” (proza poetycka) oraz książkę dla dzieci „Bajki” (oprawa graf., ilustracje, wiersze). Ilustratorka wielu wydawnictw poetyckich, almanachów pokonkursowych. Autorka okładek książek,  projektów graficznych i scenografii oraz ponad 30 scenariuszy przedstawień dla najmłodszych. Pomysłodawczyni i organizatorka 20 Międzynarodowych Spotkań Poezji i Muzyki Gór „Wrzosowisko”, 15 edycji Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Sen o Karpatach” i trzech Międzynarodowych plenerów malarskich „Beskid pędzlem zapisany”, na których była komisarzem.