12 lipca 2024 r. w bibliotecznej czytelni miało miejsce spotkanie z Ewą Andrzejewską – sądecką autorką, animatorką i pasjonatką historii, która promowała książkę „Historia z Piekła rodem. Część 1” – wznowienie wydania z 2017 roku. Autorka utrwaliła na kartach papieru miasto już nieistniejące, ale wciąż tkwiące w pamięci mieszkańców, zwłaszcza starszego pokolenia. W książce ratuje od zapomnienia wspomnienia mówione z sądeckiej dzielnicy Piekło. Pomysłodawczyni i realizatorka projektu „Historia z Piekła rodem” zaktywizowała lokalną społeczność i zapisała historię mówioną miejsca, które, podobnie jak warszawska dzielnica Praga, miało swoją odrębność i może stać się atrakcją turystyczną Nowego Sącza. O projekcie, którego efektem była promowana książka z Ewą Andrzejewską rozmawiała Edyta Ross-Pazdyk.

Ewa Andrzejewska

Urodzona w Gdańsku; emerytowana architekt, pasjonatka historii. W grodzie nad Dunajcem mieszka od 1976 roku. Działaczka pierwszej Solidarności, represjonowana w stanie wojennym.

Znalazła się w gronie osób zgłoszonych do szóstej edycji konkursu o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii ”Sądecki autor”.

Autorka książek: „Obok inny czas. O mieście i Jakubie” (2010), „Historia z Piekła rodem” (2017), „Maryan. Powrót” (2017), „Historia z Piekła rodem. Część 2.” (2019), „Historia z Piekła rodem. Część 3.” (2023). Współautorka książki: „Pokój Maryana. Maryan w Nowym Sączu i w Nowym Jorku” (2017), „Historia z Piekła rodem” (2024) – Wznowienie 1 części.