……

10 maja 2022 roku w Sali Reprezentacyjnej im. Stanisława Małachowskiego w nowosądeckim Ratuszu odbyło się spotkanie autorskie z Magdą Umer – mistrzynią piosenki literackiej, dziennikarką, reżyserką, scenarzystką, aktorką, autorką recitali. Wydarzenie  dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach działających przy bibliotece Dyskusyjnych Klubów Książki. Spotkanie odbyło się w ramach nowosądeckich obchodów XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.   Poprowadził je Grzegorz Rapcia.

…..

Magda Umer (ur. 1949)

Magda Umer jest pieśniarką, a także aktorką, scenarzystką i reżyserką. W niezwykle bogatym dorobku obecnej już od pół wieku na polskiej scenie artystki znalazły się m.in. płyty „Koncert jesienny”, „Gdzie Ty jesteś”, „Wszystko skończone”, „Magda Umer” „O niebieskim pachnącym groszku”, „Koncert sprzed lat”, „Noce i sny”, „Wciąż się na coś czeka”.

Magda Umer jest autorką, bądź współautorką książek: Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze (2008), Jak trwoga, to do bloga (2008), Jak trwoga, to do bloga 2008-2009 (2012), Zły chłopiec (Bogusław Linda w rozmowie z Magdą Umer) (2015) oraz Piekielna nieobecność. Opowieść o przyjaźni z Zuzią Łapicką (2019).

Jest autorką widowisk poetyckich dla teatru, estrady i telewizji. Wyreżyserowała niezapomniane spektakle teatralne: opartą na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej „Białą bluzkę”, „Kobietę zawiedzioną” i „Marlene” (z Krystyną Jandą), „i koncerty: „Zimy Żal” (z Jeremim Przyborą), „Mężczyźni mojego życia” oraz wspomnieniowy program poświęcony Agnieszce Osieckiej „Zielono mi” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zawdzięczamy jej również filmy dokumentalne poświęcone Jeremiemu Przyborze i Andrzejowi Nardellemu, a także niezwykle intymny telewizyjny wywiad z Agnieszką Osiecką – „Rozmowy o zmierzchu i świcie”.

W 2000 r. za wybitne zasługi w działalności w ruchu studenckim, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 roku, podczas jubileuszowego recitalu z okazji 40-lecia pracy, minister kultury Bogdan Zdrojewski odznaczył Artystkę Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.