28 września br. w zabytkowych piwnicach naszej biblioteki odbył się finisaż wystawy „Różnorodność barw” autorstwa Ewy i Włodzimierza Dominiaków. Artyści zaprezentowali swoje tkaniny i miniatury tkackie.

Ekspozycję można było oglądać od  5 do 28 września 2022 r..


Ewa Dominiak – urodziła się w Katowicach. Pierwsze doświadczenia związane z tkaniną artystyczną zdobywała w PLSP w Bielsku – Białej. Ukończyła ASP w Łodzi w 1982 roku na wydziale tkaniny w pracowni Antoniego Starczewskiego. W 1982 roku rozpoczęła pracę w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu i do dziś prowadzi pracownię tkactwa artystycznego. We własnej pracy twórczej zajmuje się głównie tkaniną unikatową, realizując ją w wielu technikach i materiałach. Po wielu poszukiwaniach powraca do tradycyjnej techniki nicielnicowej. Wykorzystuje najprostszy płócienny splot do komponowania różnobarwnych układów ze specjalnie przygotowanych i barwionych nitek osnowy i wątku. Duże znaczenie ma także dla niej miniatura tkacka – najczęściej jest to haft na papierze welurowym.

Włodzimierz Dominiak – urodzony w Łodzi. Ukończył ASP w Łodzi w 1982 roku na wydziale tkaniny w pracowni Antoniego Starczewskiego. W tym samym roku rozpoczął pracę w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu i do dziś prowadzi pracownię tkactwa artystycznego. Jego własna praca twórcza i praca zawodowa są bardzo ściśle ze sobą związane. Obecnie po latach poszukiwań wraca do tradycyjnej techniki żakardowej. Wykorzystuje krosno i możliwości tej techniki do tworzenia splotowych struktur tkackich w różnobarwnych układach.