15 czerwca 2023 r. na scenie na płycie nowosądeckiego Rynku miał miejsce panel dyskusyjny wokół tematyki współczesnej literatury kryminalnej. Wzięli w nim udział cenieni autorzy książek kryminalnych: Anna Kańtoch oraz Małgorzata i Michał Kuźmińscy. Rozmowę poprowadził znany dziennikarz Łukasz Wojtusik.
Rozmówcy, na podstawie książek własnego autorstwa i nie tylko, starali się odpowiedzieć na pytanie czy powieść kryminalna to tylko „lekka lektura”, której fabuła opiera się na zagadkowym przestępstwie czy może gatunek zaliczany do tzw. „wyższej półki literackiej”. Dyskusję zakończyła lista polecanych przez rozmówców książek kryminalnych, po które warto sięgnąć.
Dyskusję na Polski Język Migowy tłumaczyła Magdalena Sipowicz. Wydarzenie odbyło się w ramach głównych dwudniowych obchodów IV Sądeckich Dni Literatury /14 – 15 czerwca 2023 r., płyta nowosądeckiego Rynku/. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Anna Kańtoch – katowiczanka z urodzenia, z wykształcenia orientalistka, z zamiłowania członkini grupy literackiej Harda Horda. Z zawodu autorka książek z gatunku fantastyka i kryminał. Wielokrotna laureatka Nagrody Zajdla, zdobywczyni Nagrody Wielkiego Kalibru. Twórczość Anny Kańtoch to sprawne operowanie różnorodnymi gatunkami. Pisarka jest doceniana przez czytelników i krytykę zarówno za swoje powieści fantastyczne, jak i kryminały.
Małgorzata i Michał Kuźmińscy – autorzy serii powieści etnokryminalnych o parze nieszablonowych śledczych: antropolożce kulturowej Ance Serafin i dziennikarzu Sebastianie Strzygoniu. Małgorzata Kuźmińska – z wykształcenia i zamiłowania kulturoznawca, zawodowo zajmuje się zarządzaniem w branży IT. Michał Kuźmiński – dziennikarz i redaktor „Tygodnika Powszechnego”, autor popularnonaukowej książki „Nauka w kuchni” i tekstów piosenek.
Łukasz Wojtusik – dziennikarz, radiowiec. Przez ostatnie 16 lat był związany z Grupą Radiową Agory, jako szef krakowskiego newsroomu, dziennikarz i reporter. Przygotowywał także m.in. informacje kulturalne na antenę Tok FM. Do końca 2020 roku miał w tej stacji audycję „Krakowskie Przedmieście”, był jednym z autorów audycji „Poczytalni”. Od 2021 roku gospodarz porannego pasma w RMF Classic „Śniadanie Mistrzów”. Prowadzi też swój własny podcast literacki „Alfabet Wojtusika”. W 2013 roku został uznany za najlepszego dziennikarza kulturalnego przez kapitułę Nagrody Dziennikarzy Małopolski.
Magdalena Sipowicz – ze środowiskiem osób głuchych związana od 2005 roku. Z wykształcenia surdo i oligofrenopedagog, z zamiłowania i doświadczenia tłumaczka Polskiego Języka Migowego. Założycielka Migowego Labolatorium (wcześniej pod nazwą Msign). Prowadzi lektoraty z Polskiego Języka Migowego, szkolenia z przekładu PJM-PL. Przestrzeń jaką tworzy skupia swoje działania wokół języka migowego, który jest jej pasją.